BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SOSYAL KÜLTÜREL ETKİNLİKLERDE İYİ ÖRNEKLER KILAVUZU

SOSYAL KÜLTÜREL ETKİNLİKLERDE İYİ ÖRNEKLER KILAVUZU

http://batman.meb.gov.tr/teog/ske_iyi_ornekler_kilavuzu.pdf

 

Eğitim, sınıfta başlayan ve orada biten bir faaliyet değildir. Bu gerçeklik, gerek süreçleriyle birlikte bir bütün olarak ele alındığında gerekse günümüzün değişen şartlarında değerlendirildiğinde çok daha net bir şekilde anlaşılır.
Eğitimin niteliğini geliştirmek, akademik başarıyı artırmak, okullarımızın fiziki şartlarını iyileştirmek için öğretmenler, okul yöneticileri, veliler, sivil toplum örgütleri, il yöneticileri, Bakanlığımızdaki birimler ve eğitimin diğer paydaşları bir dizi faaliyet yürütmektedir.
Eğitimin olmazsa olmazlarından biri de uygulamalardır. Teorik olarak anlatılan birçok konu, ilke, prensip ve kazanım ruhunu; uygulamalarda ve gerçekleştirilen örneklerde, “iyi örnekler”de gösterir! Bu sebeple iyi örnekler, eğitim öğretim süreçlerinde teyakkuz halinde üretilmeli, paylaşılmalı ve yaygınlaştırılmalıdır. Bu sayede hem üretim anlamında hem de yeni uygulamalar ortaya koyma anlamında farkındalıklar oluşur. Bu sayede üretilen, yeniden formatlanan ve yaygın şekilde paylaşılan iyi örnekler; tüm okulları birer atölyeye, uygulama bahçesine, tatbikat mescidine, açık kütüphaneye, tarihi, kültürel ve tabiî mekânlara dönüştürür.
Genel Müdürlük olarak imam hatip ortaokulları ve Anadolu imam hatip liselerinde uygulanan iyi örneklerin sahada kaybolmalarına veya yerel düzeyde kalmalarına razı olamazdık. Anadolu’da uygulanan iyi örnekleri topladık, belli bir süzgeçten geçirdikten sonra kimi eklemeler ve çıkarmalar yaparak; standart ve uygulanabilir bir formatta yeniden ürettik. “Sosyal ve Kültürel Etkinliklerde İYİ ÖRNEKLER çalışmamızı; “Değerler Eğitimi Etkinlikleri”, “Okul Kültürü Geliştirme Etkinlikleri”, “Mesleki Yeterlilikleri Geliştirme Etkinlikleri”, “Okuma Kültürü Geliştirme Etkinlikleri”, “Çevre Bilinci Oluşturma Etkinlikleri” ve “Akademik Başarıyı Artırma Etkinlikleri” şeklinde altı alt başlıkta topladık.
Eğitim dünyamızın istifadesine sunduğumuz bu çalışma ile öğrencilerimizin okula âidiyet duygusunun daha bir pekişeceğine, yaşayarak öğrenmenin kalıcı etkiler oluşturacağına, fırsat eşitliği sunarak okullarımız arasındaki nitelik farkının azaltılacağına yürekten inanıyorum. Bu çalışma sayesinde, illerdeki din öğretimi birimimizden okul müdürlerimize, müdür yardımcılarımızdan öğretmenlerimize, öğrencilerimizden velilerimize kadar heyecan dalgası oluşacak, domino etkisiyle bir taraftan iyi örneklerin iki kapak arasında kalmaması sağlanacak diğer taraftan ise yeni “iyi örnekler” keşfetmek, üretmek ve uygulamak için kollar bir hayli sıvanacak, herkes taşın altına elini ve dahası yüreğini koyacaktır.
Din Öğretimi Genel Müdürlüğü olarak öğretim programı, materyali ve ders kitabı dışında, 2014 yılında bir ilk olarak Din Öğretiminde Materyal Geliştirme Kılavuzu’nu yayımlamıştık. Şimdi yayımladığımız bu çalışma ile hem ikinci önemli bir adım daha atmış oluyoruz hem de birinci adımdan istifade etmiş oluyoruz…
Kapakta oluşturduğumuz görselde ifade etmeye çalıştığımız gibi durgun bir suya atılan taş, nasıl ki halkalara vesile olur ve büyük bir devinim sağlarsa, aynı şekilde Sosyal ve Kültürel Etkinliklerde İYİ ÖRNEKLER çalışmamız da yakın zamanda “İyi Örnekler” 2, 3, 4… ve diğerlerinin de ortaya çıkışını sağlayacaktır.
Bu çalışmanın ortaya çıkmasında; uygulamalarıyla katkı sunan öğrenci, öğretmen ve müdürlerimize; kitap haline getirilmesinde emeği geçen Genel Müdürlüğümüzdeki çalışma ekibimize, canı gönülden teşekkür ederim.
Sosyal ve Kültürel Etkinliklerde İYİ ÖRNEKLER çalışmamızın; “Asım’ın Nesli” idealiyle okuyan, anlayan, düşünen, sorgulayan, üreten, sorumluluk alan öğrencilerimize; onlar için her türlü fedakârlığı yapan öğretmen ve yöneticilerimize küçük bir mum ışığı, yol işareti olmasını Rabbimden niyaz ederim.
Gayret bizden, tevfik Allah’tandır!

Nazif YILMAZ
Din Öğretimi Genel Müdürü

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.