BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Rehberlik Araştırma Merkezinde Ortaokul Ve Lise Müdürlerine Yönelik Akademik Başarıyı Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

RAM’da gerçekleşen toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut KURTARAN, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Naci ŞEMDİNOĞLU, şube müdürleri ve okul müdürleri katıldı. İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut KURTARAN toplantıda yaptığı konuşmada: Bugün eğitimimizde fiziki sorundan çok nitelik sorunu var. İlimizi ve ülkemizi düze çıkaracak ileriye taşıyacak bizleriz. Batman’daki okullarımızı çevre illerden tercih edilen okullar seviyesine taşımak bizim vazifemizdir. dedi. 
Rehberlik Araştırma Merkezinde Ortaokul Ve Lise Müdürlerine Yönelik Akademik Başarıyı Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

KURTARAN: ’’Değerli arkadaşlar RAM çalıştay formatında çok güzel bir çalışma yaptı. Memleketimizde maalesef sonuç üzerinde çalışmıyoruz sonuç ne zaman ki olumsuz oldu o zaman sonuçlar üzerinde konuşuyoruz. Sorun analizi yaparak başta alınması gereken tedbirleri alma hususunda maalesef çok hassas değiliz. Bizlerin sebepler üzerinde tedbirlerimizi almamız lazım. Bu çalıştayda ortaya koyduğumuz buydu. İlimizin eğitimdeki durumu özellikle Akademik Başarıdaki durumuyla ilgili olarak Temel Eğitim, Ortaöğretim ve Mesleki Eğitim alanlarında olmak üzere çalışmalar yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Biz zaten bu çalışmaları sizlere gönderdik. Daha önce de bu tür çalışmalar çalıştaylar yapıldı ama maalesef kâğıt üzerinde kaldı. Kâğıt üzerinde bir faydası olmuyor. Bu yüzden bizler bu çalışmaları alanda görmek istiyoruz. Hep beraber bu çalışmaların takipçisi ve uygulayıcısı olacağız.

 Bugün ortaokullar ve liseler ilgili yapılan çalışma ve alınacak tedbirlerle ilgili noktalar ele alınacak. Bunları ayrıntılı şekilde arkadaşlar size anlatacaklar. Burada asıl konu bu çalışmanın iyi takip edilmesi. Biz müdürlüğümüz bünyesinde bir komisyon kurduk. Bu komisyonda İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Naci Bey, şube müdürlerimiz, okul müdürlerimiz, müdür yardımcılarımız ve rehber öğretmenlerimiz var. Bu komisyon merkezdeki çalışmaları takip edip değerlendirecek. Ama bu takip sadece komisyon tarafından yapılmayacak sizler de bu çalışmaların hem uygulayıcısı takipçisi olacaksınız. Zaten bu çalıştayda önerilen çalışmaların bir kısmını yapıyoruz. Mesela değerlendirme sınavlarının ikisini yaptık dördünü daha yapacağız. Bunun dışında birçok çalışma var ancak bizim sizden istediğimiz bu çalışmaların planlı programlı bir şekilde yapılmasıdır. Bizler çalışmalarımızı planlı bir şekilde yürütmezsek karışık düzensiz bir şekilde yürütürsek sağlıklı bir geri dönüt alamayız ve bu işlerin denetimi de olmaz sağlıklı sonuçlar alınmaz. Hep birlikte aynı şekilde aynı hassasiyetle ortak bir çalışma yürüteceğiz. Batman’ın akademik başarıdaki durumunu yükseltmek bizim elimizde. Başta bizler ve okul müdürleri samimiyetle bu işlerin takipçisi olacağız. Sorun takip yapmamakta. Bizler hiçbir bahane üretmeden işimizi yapacağız. Öğretmenlerimizin eksik olduğu iki aylık zaman diliminin de planlamasını yapıp telafi konusunda eksiklikleri gidereceğiz. Batman olarak Şırnak’tan gelen öğrencilere iyi bir telafi eğitimi verdik ve bu öğrenciler arasından ülke genelinde derece yapanlar çıktı onun için işimize samimiyetle sarılırsak başarının gelmesi muhakkaktır. Her sabah mesaimize bu öğrenci benim çocuğum bu öğrencinin olması gereken yer neresi? Nasıl bir davranış sahibi olması gerekiyor? Bu şekilde hayal edip ve olması gerekeni sağlayacağız. Çünkü bu çocukların hepsi bizim çocuklarımız ve bizim geleceğimiz. Yarın per-ü perişan olmamak için bugünden çalışmamız lazım. Çünkü yarın onlar bize hizmet sunacak, onlar bizi yönetecek. Görüyorsunuz dört bir taraftan içerden dışarıdan ülkemize saldırıyorlar. Bunları yapan da insan ve bu insanında eğitimi ile ilgili en etkili ve yetkili merci biziz. Lütfen çocukların içinde bulunalım. Okullarımızdaki toplantılara çocuklarımızı dâhil edelim. Olmazsa biz zaman zaman sınıflara gidelim. Teneffüslerde bahçeye çıkalım çocuklarımızla iç içe olalım. Okullarımızda temizlik ve güvenlik konusunda hassas olalım.

Çalışmamızda okullarımızda yapacaklarımızla ilgili olarak 21 maddelik bir kılavuz hazırladık. Bu maddeleri azami şekilde uygulamalıyız. Bunun dışında kitap okuma alışkanlığı kazandırma ile ilgili çalışmalarımızı yapalım. Bizler de kitap alımı yapıyoruz kütüphanelerimizi zenginleştiriyoruz. Kütüphanelerimiz müze gibi donatılıp bakılacak yerler değildir. Sizden isteğimiz kütüphanelerin her daim aktif şekilde kullanılmasıdır. Bundan da önemlisi bizler de kitap okuyarak çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığını aşılamalıyız. Ayrıca sizden 9. ve 10. Sınıflardan iyi okuyan, okumaya meraklı ve bunu alışkanlık haline getirmiş öğrencilerimiz varsa bunlarla ilgili özel bir çalışma yapmanızı istiyorum. Yapacağınız bu çalışmayla Batmanımıza iyi okuyan, iyi düşünen, iyi yazan ve toplumu iyi yönlendiren entelektüel gençler kazandıralım.

Değerli arkadaşlar sizden ricam her sabah kendi çocuğumuza gelecek hazırlıyormuş gibi, kendi çocuğumuzun okulunda çalışıyormuşuz gibi, kendi çocuğumuza ders veriyormuşuz gibi akademik başarının arttırılması için bu işi başlatalım ve inşallah bu şekildeki bir niyet ve anlayışla çocuklarımızı ve ilimizi hak ettiği yere ulaştıralım. Yoksa çocuklarımıza hak ettiğini veremezsek ömür boyu huzursuz oluruz. İnşallah mutsuz ve huzursuz olanlardan olmayacağız. Hepinize başarılar diliyorum. Ailelerinizle beraber huzur ve sağlık diliyorum. Öğrencilerinizle de beraber mutlu, sağlıklı, huzurlu günler diliyorum. Biraz sonra arkadaşlarımız çalıştayla ilgili ayrıntıları sizlerle paylaşacaklar. Bununla ilgili varsa görüş, öneri ve sorularınız dile getirin. Hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. diye konuştu.

15-12-201615-12-201615-12-201615-12-201615-12-201615-12-201615-12-201615-12-201615-12-201615-12-2016

 

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.