BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Okuryazarlık Seferberliği” Değerlendirme Toplantısı Vali Deniz Başkanlığında Yapıldı

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve eşleri Hanımefendi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan “Okuryazarlık Seferberliği” kampanyası kapsamında ilimizde yürütülen çalışmalara ilişkin değerlendirme toplantısı Vali Ahmet Deniz başkanlığında yapıldı.  
“Okuryazarlık Seferberliği” Değerlendirme Toplantısı Vali Deniz Başkanlığında Yapıldı

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü konferans salonunda yapılan toplantıya; Vali Deniz’in yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, ilimiz merkez ve köy okullarının müdürleri katıldı.

 “Annelerimiz Okuma Yazma Öğreniyor”

 “Okuryazarlık Seferberliği” kampanyasında yürütülen çalışmalara ilişkin yapılan bilgilendirme sunumunun ardından, okul müdürlerine hitap eden Vali Deniz, okul müdürlerinden ilimizde okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması için başlatılan “Çocuğumu Seviyorum Anaokuluna Gönderiyorum” kampanyasında gösterilen çabayı, “Okuryazarlık Seferberliği” kampanyasında da gösterilmesini isteyerek, “Annelerimizin ve teyzelerimizin okuryazar olmaları hepimizi sevindirir. Onlarında gözlerinde o mutluluğu görmek her şeye bedeldir. Bu kampanyanın başarılı bir şekilde sonuçlandırması için tüm okul müdürlerinin özel çaba göstermelerini istiyorum.” diye konuştu.

 “TÜBİTAK Proje Başvurularında Batman Türkiye’de 4. İl Oldu”

 İlimizde eğitim alanında yürütülen çalışmalara değinen Vali Deniz, “TÜBİTAK proje başvurularında Batman’ın Türkiye sıralamasında 4. il olduğunu belirterek, “Çaba gösterilince emek verilince başarılamayacak hiçbir şey yoktur. Nitelikli Eğitime Kararlı Adımlar projesi,  Batman Her Yerde Okuyor kampanyası, Okur-Yazar Buluşmalarıyla birçok ilki başardık.” dedi.

 Çocuklarımıza nitelikli bir eğitim vermenin yanında akademik başarının arttırılmasının da önemli olduğuna değinen Vali Deniz, “Değerlerine bağlı, ülkesini seven, vatanına ve milletine sevdalı, merhametli, cesaretli, yürekli ve insani değerlere sahip çocuklar yetiştirmek asli görevimizdir.” şeklinde konuştu. 

 Vali Deniz “Kucaklayıcı Olacağız ve Gönüllere Dokunacağız”

 Okul müdürlerinden sık sık aile ziyaretlerinde bulunmalarını isteyen Vali Deniz, “Biz yöneticiler, kucaklayıcı olmalıyız ve gönüllere dokunmalıyız. Vatandaşların sorunlarıyla ilgilenmek bizim asli görevimizdir.” diye konuştu.

Toplantının birinci bölümü, okul müdürlerinin sorun ve taleplerinin dinlenmesinin ardından sona erdi. Toplantının ikinci bölümünde İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran okul müdürlerine ilimizde eğitimin genel durumu üzerine bir konuşma yaptı.

 Kurtaran: “Gayretle edince başaramayacağımız hiçbir şey yok”

 İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut kurtaran: “Değerli arkadaşlar, ülkemizde her alanda çok ciddi mesafeler kat ediliyor. Fakat hala ülke geneli nüfusun %4’ünün okuryazar olmaması biz eğitimcilere çok büyük bir sorumluluk yüklüyor.

Bir diğer konumuz ortaokul müdürlerimizi ilgilendiriyor. Bildiğiniz gibi bizim ulusal ölçme ve değerlendirme projemiz olan “ABİDE”nin ilki ülkemiz genelinde 2016 yılında yapıldı. Bizim il koordinatörlerimiz tarafından nitelikli bir analiz hazırlandı. Bakanlığımız nezdinde de ilimizin analiz raporu örnek gösterildi. Bildiğiniz gibi eğitim sürecinde ölçme ve değerlendirme olmazsa olmazlarımızdandır. Özellikle uluslararası düzeyde yapılan PİSA ve TİMS gibi ülkemizde de ABİDE çalışmaları uygulanmaya başlandı.  ABİDE ile yapılan değerlendirmede okullarda eğitim gören öğrenciler aldığı bilgiyi kullanabiliyor mu, hayatında tatbik edebiliyor mu gibi dönütler alınıyor. Onun için biz bunları çok önemsiyoruz 6 Nisan’a kadar Bakanlığımızın belirlediği 16 okulumuzda yine Bakanlığımızın belirlediği sınıflarda bu değerlendirmeler yapılıyor. Benim sizlerden istediğim özellikle ortaokul öğrencilerimize bu analize dönük, bilgiyi kullanmaya dönük, depoladığı bilgiyi kullanabilir şekilde çevirmeye dönük soruları, kendi sınavlarımızda da zaman zaman kullanalım.

Değerli arkadaşlar, bildiğiniz gibi Batman şu an kitap okumada bir ivme yakaladı. Ziyaret ettiğim okullarda çocuklarda bu manada büyük bir farkındalık görüyorum. Bir kaç yıl öncesine göre çocuklarımız kitapla çok daha ilişki içindedir. Sizler de okullarınızda her gün en az bir saat çocukları kitapla buluşturuyorsunuz ama bu yetmiyor. Özellikle kütüphanelerimizle çocuklarımızı irtibatlandıralım. Başlanılan bu sürece biraz daha ivme kazandırırsak önümüzdeki dönemlerde kitap okumayı bir alışkanlık haline getirmiş olacağız.

Kıymetli arkadaşlar, geçen hafta 4 okulumuzda kurulan Z-Kütüphaneleri açtık, sırada 10- 15 okulumuz var inşallah biz kütüphanesi olmayan okul bırakmayacağız. Okullarımıza Z-Kütüphaneye benzer kütüphanelerin kurulmasını sağlayacağız. Hatta okuma kültürünün toplumda temelden oluşması için önümüzdeki süreçte anaokullarımızda da o yaş grubuna göre kütüphane kurma çalışmalarımız olacak. Okullarımızda bizim yağacağımız çalışmalar var aynı zamanda sizin de yapacağınız çalışmalar var. Eğitim konusunda el birliğiyle Batman’ı hak ettiği noktaya taşıyacağız.

Bakın TÜBİTAK konusunda biraz gayret gösterdik, en çok proje sunan il sıralamasında Türkiye genelinde 4. olduk. Bu başarıda öğretmenlerimizin özverili rehberliği ve sizlerin öğretmenlerimizi motive etmesinin önemli bir payı var. Bu konuda da yakaladığımız ivmeyi daha geniş kitleleri kapsayacak şekilde arttırarak devam ettirmeliyiz. Bu yıl Van bölgesindeki birincilikleri bizim öğrencilerimizin hazırladığı projeler aldı. İl finalinde Van bölgesini bizim öğrencilerimizin projeleri temsil edecek, projelerin hepsi de nitelikli projeler.

            Değerli arkadaşlar, hep beraber gayret gösterildiğinde okul öncesinde alınan mesafe ortada, inşallah okuryazarlıkta da başarılı sonuçlar elde ederiz. Yine sporda da birçok başarı var. Bu başarılarının artması için çocukların yeteneklerinin geliştirilmesi noktasında çalışalım. 170 bin öğrencimiz var ve en genç nüfusa sahip illerden biriyiz ve eminim en genç ve dinamik yöneticilere de sahibiz, şu hazirunla yapılmayacak hiçbir iş başarılmayacak hiçbir konu yok. Yeter ki hep beraber enerjimizi de birleştirerek biraz uykumuzdan, özel zamanımızdan feragat ederek çocuklar için yapamayacağımız hiçbir şey yoktur.

Kıymetli arkadaşlar, Türkiye’de en çok kamu çalışanı olan en geniş çalışma alanı olan Bakanlığız. Bakanlığımızca sunulan hizmetlerin daha etkin olması ve nitelikli eğitime ulaşılması için eğitimin her kademesinde fiziki imkânlardan diğer tüm hizmetlere kadar sunulan imkân ve çalışmaları okul çevresine, başta muhtar olmak üzere velilere anlatın. Bakın dünyanın en yüksek maliyetli sistemi olan FATİH projesini hayata geçirdik. Bu proje kapsamındaki etkileşimli tahtaların ve EBA’nın daha etkin kullanılması için öğretmen arkadaşlarımıza hatırlatmalarda bulunun. Bu kaynakların daha etkin ve daha verimli kullanılması hepimizin ortak görevidir. Sunulan tüm bu kaynakların yeterince kullanılmamasının vebali hepimizin üzerinde olduğunu unutmayalım.

Değerli arkadaşlar, hepinizin malumu ilimizde gelenekselleşen fen ve matematik olimpiyatları var. Biz önümüzdeki dönemde Güzel Sanatlar Lisemizin koordinesinde ortaokul öğrencileri arasında resim olimpiyatı düzenleyeceğiz. Bunu daha sonra ortaöğretim öğrencilerine yönelik de devam ettireceğiz. Ayrıca 15 Temmuz ile ilgili şiir ve kompozisyon yarışmaları düzenleyeceğiz. Bu yarışmalar ödüllü olacak. Arkadaşlar burada size düşen, çocukları bu yarışmalara katılmaları noktasında teşvik etmenizdir. Çocukların; kendilerini ifade etmelerini, yazma yeteneklerinin geliştirilmesini ve test mantığından kurtulmaları için bu tür etkinlikler bir fırsattır ve çocukların bu konudaki özgüvenlerinin pekişmesi için önemlidir” dedi.

06-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-2018

 

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.