BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul Müdürleriyle Aylık Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Okul Müdürleriyle yapılan aylık bilgilendirme toplantıları İl Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleşti.
Okul Müdürleriyle Aylık Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut KURTARAN başkanlığında gerçekleşen toplantılarının ilki sabah saat 09.30’da gerçekleşti. Sabah gerçekleşen toplantıya Milli Eğitim Müdür Yardımcısı, Şube Müdürleri, Anaokulu, İlkokul ve Ortaokul müdürleri katıldı.  Toplantıların ikincisi ise saat 13.30’da gerçekleşti, toplantıya Milli Eğitim Müdür Yardımcısı, Şube Müdürleri, tüm lise ve dengi okulların müdürleri katıldı. Toplantıda İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran; idareci ve öğretmenlerin, çocukların her davranışından mesul oldukları için çocukları her konuda en iyi ve en doğru şekilde yetiştirme gibi bir dertleri olduğunu söyledi.

‘Geride bıraktığımız dönemde yaptığınız özverili çalışmalardan dolayı hepinize teşekkür ederim.’ diyen Kurtaran; “Değerli arkadaşlar okul öncesi okullaşmada çalışmalarında çok güzel ve olağanüstü bir çalışma yürüttünüz. Bir yıl içinde okullaşma oranını en çok arttıran il olduk. Bizi sevindiren nokta o yaştaki çocuklarımızın büyük çoğunluğunun okul öncesi eğitimden yararlanmış olmasıdır. Bizim buradaki hedefimiz tüm çocuklarımızın yararlanmasını sağlamaktır. Çünkü okul öncesi eğitim temel eğitimin ilk basamağıdır ve temel eğitimden hiçbir çocuk mahrum edilemez.

Bir diğer konumuz Türkiye’de gündem olan TÜBİTAK proje yarışmalarında 2018 de en çok proje sunan il olmamızdır. Bizim buradaki niceliğin önemsememizin sebebi şudur: Bu çalışmalarla 745 çocuğumuz proje deneyimi edindi, proje fikri edindi bizim için önemli olan kısım budur ve bu çocuklar projeleriyle bir ürün ortaya koydular. Bir ürün ortaya çıkartmanın verdiği hazzı tattılar. TÜBİTAK projelerinde niceliğin yanı sıra nitelikli projeler de yaptık. Türkiye finaline bölgeden giden 18 projenin 11’i bizim projelerimizdi. Bu çalışmalarda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum ve bu yıl bu başarımızı daha da ileriye taşıyacak bir çalışma yapmalıyız. Geçen yıl proje sunmayan okullar bu yıl mutlaka proje sunmalı. Proje sunan okullar ise daha fazla proje ile daha fazla öğrenciyi bu çalışmanın içine katmalıdır.

İlimizde okuma kültürünün geliştirilmesiyle ilgili de çok güzel çalışmalar yapıldı. Okullarımızın kütüphanelerinde çocuklarımıza yetecek kadar kitabımız var. Bu yılı kitap okuma yılı olarak ilan ettik. Dağıttığımız kitapları öğrencilere okutmalıyız, onlara kitap okuma alışkanlığı kazandırmalıyız. Bakın Batman’da yaklaşık 10 bin öğretmen ve idareci var. Her birimiz bir öğrenciye okuma kültürü aşılarsak ilimizde 10 bin okuyan kişi olur ki Batman’da kitap okuyan sayısı her yıl 10 bin artar. Ayrıca bu yıl ikincisi düzenlenecek olan kitap fuarına mutlaka öğrencilerimizi götürelim, onları kitaplarla buluşturalım, onlarda kitap merakı oluşturalım, öğrencilerimizin azami derecede kitap fuarından faydalanmalarını sağlayalım. Kitap fuarına gelecek olan yazarların bir bölümü bazı okullarımızı ziyaret edecek. Okul Müdürleri bizzat okullarımızı ziyaret eden yazarlarla ilgilenmeli.

Değerli idareci arkadaşlarım görev yaptığınız okullarda her yeni yılınız bir önceki yıldan daha iyi ve daha başarılı olsun. Okul Müdürleri olarak öğrencilerle mutlaka ilgilenin. Unutmayın kazanamadığımız, yüreğine dokunamadığımız her çocuk yarın bizim karşımıza ve toplumun karşısına sorunlu bir fert olarak çıkacaktır. Çocuğun akademik eğitiminin yanı sıra sosyal ve kültürel kazanımlar da çocuğun gelişimi için önemlidir. Biz çocuğu her açıdan geleceğe en iyi şekilde hazırlamalıyız. Çocukları geleceğe hazırlarken de öğretmenin toplumun aydını ve rol modeli olduğu bilinciyle hareket etmeliyiz.

Ben geride bıraktığımız dönemde yapmış olduğunuz özverili çalışmalardan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum ve yeni dönemde daha çok çalışarak, daha çok çaba sarf ederek hedefinizi daha ileri taşımalısınız, çünkü iki günü aynı olanın ziyanda olduğu bir inanca ve medeniyete sahibiz.” diye konuştu.

Kurtaran, ayrıca okul müdürlerinden öğrenci devam devamsızlığının takibi, okul kantinlerinin denetimi, okulun temizliği konularında hassasiyet içinde olmalarını istedi.

11-10-201811-10-201811-10-201811-10-201811-10-201811-10-201811-10-201811-10-201811-10-201811-10-2018

  

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.