BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrenci Yurtları Belletmenlerine Seminer Verildi

‘Öğrenci Yurtları Değerler Yuvası Projesi’ kapsamında İl Kültür Müdürlüğü toplantı salonunda bayan belletmenlere seminer verildi.
Öğrenci Yurtları Belletmenlerine Seminer Verildi

Gerçekleşen seminere İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Şube Müdürü Mehmet Işık, kız öğrenci yurt müdürleri ve öğrenci yurtlarında görev alan öğretmenler katıldı. Seminerin açış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran öğrenciler huzurlu ve mutluysa öğretmenlerin de huzurlu ve mutlu olacağını belirtti.

8 Mart dünya kadınlar gününü kutlayarak konuşmasına başlayan, Kurtaran; “Değerli arkadaşlar yurtlarda ne kadar çok emek harcadığınızı biliyorum ve yaptığınız bu fedakârlıklar için sizlere teşekkür ediyorum. Sorumluluğumuzun en fazla arttığı saatlerde sizler, yurtlarda çocuklarla ilgili almış olduğunuz tedbirlerle bizim de kendimizi güvende hissetmemizi sağlıyorsunuz. Çünkü çocuklar güvendeyse biz kendimizi mutlu ve güvende hissederiz. Sizin onlarla olduğunuz saatlerin farklı bir manası var. Çocuklarımızın daha rahat oldukları yurt ortamında bulundukları zaman diliminde yanlarında sizler varsınız. Biz çocuklarımızın hem eğitim hem de öğretiminden sorumluyuz. Sizlerin akşamları yurtlarda yaptığınız şey eğitim ağırlıklıdır. Orda sadece çocukları etütte tutmak için bu görev yapmıyorsunuz. Yurt belletmenliği görevini onlara hayata dair bilgiler vermek için yapıyorsunuz. Çocuklarımızın; öğretmenleri ve büyüklerinden ancak uygulamayla öğrenilebilecekleri bazı davranışları sizler vasıtasıyla edindiklerinden dolayı görevinizin çok önemli olduğunuzu bilmelisiniz. Biz de bu sebeplerden ötürü yaptığınız görevi önemsiyoruz. Ayrıca pansiyonlarımızı çocuklarımızın en rahat edeceği mekanlar haline getirebilmek için çok çabalıyoruz. Bakanlık olarak pansiyonlarda gerçekten önemli mesafe kat ettik. Yurt ortamlarının düzeyini hem fiziken hem de ruhen arttırmamamız gerekiyor. Evlatlarımızın ev ortamında sahip olabilecekleri duyguları yurtlarda da verme gayreti içinde olmalıyız.

Valimizin himayelerinde bir okuma seferberliği başlattık. Aslında kitap medeniyetiyiz ama maalesef bir dönem, kitapla irtibatımız kopmuş. Biz diyoruz ki tekrar kitapla irtibatı kuralım, kitap bizim doğal hayatımızın içerisinde olsun. Evdeki TV kumandası yerine sehpanın üzerinde kitap bulunsun. Sağımızda solumuzda kitap olsun, çocuklarımız elini uzattığında eline kitap gelsin. Anneler çocuklarına, “kitapla evi dağıttın” desin. Ancak böyle yaparak eskiden olduğu gibi kitapla irtibat kurabilir ve tekrar kitap medeniyeti olabiliriz. Bu uygulamanın yurtlarda hayata geçirilmesini özellikle istiyoruz. Yurtlarda kalan çocuklarımızın seviyelerine göre kitaplar gönderiyoruz ve göndermeye de devam edeceğiz. Belletmen arkadaşlar akşam planlaması yaparken mutlaka en başa çocukları kitapla buluşturmayı koymalılar. Bizim böyle bir ruh oluşturmamız lazım. Çocuklara kitabın bir ihtiyaç olduğunu hissettirmemiz lazım. İlimizin ve ülkemizin eğitimine sunduğunuz ve bundan sonrada sunacağınız katkılardan dolayı sizlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Milli Eğitim Müdürü Kurtaran’ın açış konuşmasının ardından Eğitimci-Yazar Şefik Sevim ve ardından Zeynep Özlem Sevim kürsüye gelerek konuşmalarını yaptılar.

10-03-201710-03-201710-03-201710-03-201710-03-2017

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.