BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Liselere Geçiş Sistemi ile İlgili Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Bakanlığımızca kılavuzu yayınlanan Liselere Geçiş Sistemi ile ilgili olarak ortaokul müdürlerine bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Liselere Geçiş Sistemi ile İlgili Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Batman Belediyesi Ahmet Güneştekin Kültür Merkezinde yapılan bilgilendirme toplantısına İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Şube Müdürleri ve Ortaokul Müdürleri katıldı. Toplantıda İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran adrese dayalı sistemin en iyi şekilde öğrenilmesi ve velinin en iyi şekilde bilgilendirilmesinin önemine dikkat çekti.

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran; “ Değerli arkadaşlar TEOG’un kaldırılmasıyla 7-8 ay önce adrese dayalı sistem tartışmaları kamuoyunda başladı. İlk çıkan bilgiler çok net olmadığı için zihinlerde kalan bilgiler de sağlıklı bilgiler olmayabilir. Bakanlığımız bu konuda kılavuz yayınlandı. Arkadaşlarımız Bakanlığın bilgilendirme toplantılarına katıldılar. Bizler de bu konuda sağlıklı ve güncel bilgileri size aktarmak için bu toplantıyı düzenledik.  Bildiğiniz gibi Okul Müdürlerinin başkanlığında Batman merkezde 30 okulumuzda rehber öğretmenler ve diğer öğretmenlerden oluşan tercih danışma komisyonları kurduk. İlçelerde de aynı şekilde veli ve öğrencileri bilgilendirecek tercih danışma komisyonları kuruldu. Özellikle Ortaokul Müdürleri, velilerden gelecek bütün sorulara muhatap olan kesim oldukları için Bakanlığın bilgilendirme toplantılarına katılan Şube Müdürlerimiz tarafından bu toplantıda bilgilendirilecekler. 2 Temmuz’da başlayacak olan tercih sürecinde velilerden size bu konuyla ilgili çok ciddi sorular gelecek. Bunun için sistemle ilgili sağlıklı ve net bir bilgi sahibi olmamız lazım. Bu konuyla ilgili Bakanlığımız bir kılavuz yayınladı bu kılavuz hakkında ilgili Şube Müdürlerimiz Şirin Bey ve Cemal Bey sizi bilgilendirecekler. Velinin muhatabı biziz, yani sizlersiniz ve sizlerin bu konuda iyi bir bilgiye sahip olması lazım. Her okulumuz öğrencinin tercihinden ve velinin bilgilendirilmesinden birinci derecede sorumludur.

Değerli arkadaşlar özellikle hepimizin bu sistemi iyi kavraması, sistemin inceliklerini iyi bilmesi ve bunu iyi bir şekilde anlatması lazım. Çünkü bu bizim kendi Bakanlığımızın sistemi, muhataplar da bizim öğrencilerimiz olduğu için bu sistemi sahiplenmemiz lazım. Bize bilgi almak için gelen velinin kafasında hiçbir soru işareti kalmamalı. Bu sistem ülkenin geleceği için kararlı bir şekilde uygulanacak bir sistemdir. Adrese dayalı sistemde Anadolu Lisesi, Meslek Lisesi ve İmam Hatip Lisesi okulları arasında hiçbir fark yok. Bu okulların her birinden tıp, hukuk veya mühendislik fakültelerini kazanan öğrenciler çıkabilir. Yani artık bir meslek grubu herhangi bir okulun tekelinde değildir. Bu sistemde hiçbir öğrenci kendini dışlanmış hissetmez çalışıp istediği mesleğe sahibi olabilir. Adrese dayalı sistemde tercihlerini yapan öğrencinin bir okula yerleşmeme gibi bir durumu da söz konusu değildir.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran’ın konuşmasının ardından Şube Müdürleri Mehmet Şirin Temiz ve Cemal Konakçı adrese dayalı sistemin teknik konularıyla ilgili sunum yaptılar. Toplantı soru cevap bölümüyle sona erdi.   

28-06-201828-06-201828-06-201828-06-201828-06-201828-06-201828-06-201828-06-201828-06-2018

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.