BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Lise Öğrencilerinden 'Fuat Sezgin Sempozyumu ve İslam Bilim Tarihi Sergisi'

'Fuat Sezgin Sempozyumu ve İslam Bilim Tarihi Sergisi' projesi kapsamında lise öğrencilerinin hazırladığı sempozyum ve sergi gerçekleşti.
Lise Öğrencilerinden 'Fuat Sezgin Sempozyumu ve İslam Bilim Tarihi Sergisi'

İl Kültür Müdürlüğü konferans salonunda gerçekleşen sempozyuma Vali Yardımcısı Sayın Haluk KOÇ, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mahmut KURTARAN, Şube Müdürü Abdulhakim DOĞU, bazı okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşunun ardından okunan İstiklal Marşı ile başlayan sempozyum 'Fuat Sezgin Sempozyumu ve İslam Bilim Tarihi Sergisi' projesi ile ilgili yapılan bilgi sunumunun ardından İslam bilim tarihi ile ilgili kısa film videosunun izlenmesiyle devam etti.

 İki oturum halinde gerçekleşen sempozyumun birinci oturumu Öğretmen Remziye AKBAŞ moderatörlüğünde gerçekleşti.  Birinci oturumda Zübeyde Hanım Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Öğrencisi Hatice ASLAN; Fuat Sezgin'in Hayatı. Batman Anadolu Lisesi Öğrencisi İrem YALMAN; Fuat Sezgin'in fikirleri. Türk Telekom Anadolu Lisesi Öğrencisi Zeynep YALMAN; Fuat Sezgin'in yürüttüğü faaliyetler. Batman Kız Anadolu Lisesi Öğrencisi Sevda OKUYAN; Fuat Sezgin'in Bilim Tarihine Bakış Açısı. Zübeyde Hanım Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Öğrencisi Ayşegül YILMAZ; Müslümanların Bilime Orijinal Katkıları ve Kurucusu Oldukları Bilim Dalları ve Ziya Gökalp Anadolu Lisesi Öğrencisi Eylül Besime GEZİCİ ise Fuat Sezgin'in Eserleri ile ilgili sunum yaptı.

Öğretmen Rumeysa TÜZÜN'ün moderatörlüğünü yaptığı 2.oturumda ise Türk Telekom Anadolu Lisesi Öğrencisi Hasret Sabriye GEZİCİ; Arap İslam Bilimleri Tarihi Kitabı. Zübeyde Hanım Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Öğrencisi Fadile ÇELİK; Fuat Sezgin'in Eserleri. Batman Anadolu Lisesi Öğrencisi Dicle ÖRNEK; Fuat Sezgin'in Avrupa Bilim Tarihine Bakış Açısı. Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi Öğrencisi Şevval ÇENGEL; Fuat Sezgin'in keşifleri. Batman Anadolu Lisesi Öğrencisi Semanur GÖKALP; İslam Bilimlerinin Bilimler Tarihlerindeki Yeri ve Batman Anadolu Lisesi öğrencisi Esma Eysa TUNÇAY ise İslam Bili ve Teknoloji Tarihi Müzesi ile ilgili sunum yaptı. Gerçekleşen iki oturum sonrası İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mahmut KURTARAN öğrencileri ve öğretmenleri kutladı, günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi.

Gençlik projeleri destek kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen 'Fuat Sezgin Sempozyumu ve İslam Bilim Tarihi Sergisi' projesi kapsamında sempozyumun ardından İl Kültür Müdürlüğü fuaye salonunda sergilenen İslam Bilim Tarihi eserleri ile ilgili sergi gezildi.

06-03-202006-03-202006-03-202006-03-202006-03-202006-03-202006-03-202006-03-202006-03-202006-03-2020

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.