BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kurtaran’ın Yükseköğretime Geçiş Sınavı İle İlgili Mesajı

Kurtaran’ın Yükseköğretime Geçiş Sınavı İle İlgili Mesajı

Geleceğimizin teminatı değerli öğrenciler:

12 Mart 2017 Pazar günü saat: 10.00’da ÖSYM tarafından Türkiye geneli YGS (Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı) yapılacaktır. Batman’da 8 bin 805’i 12. sınıf olmak üzere toplam 26 bin gencimiz bu sınava girecektir. Hepimiz biliyoruz ki YGS, bir öğrencinin eğitim ve öğretim hayatındaki önemli dönüm noktalarından birini teşkil etmektedir. Geleceğimizi emanet edeceğimiz siz kıymetli gençlerimizin, bu sınava büyük bir azim ve çabayla hazırlandığını biliyoruz. Bizim sizlerden en büyük beklentimiz, iyi yetişmiş, dünyayı tanıyan, kendine güvenen, araştıran ve sorgulayan, milli ve manevi değerlerine bağlı birer birey olarak yetişmenizdir. Bunun için hayallerinizi gerçekleştirebilmek adına sarf ettiğiniz gayretler neticesinde, hedeflediğiniz yükseköğretim kurumlarını kazanmanız da en büyük dileğimizdir.

Sevgili Gençler:

YGS’yi telafisi olmayan bir sınav olarak değerlendirmeyiniz. Kendinize inandığınız ve emek verdiğiniz müddetçe daima iyi sonuçlar alacağınıza inanıyorum. Bu bilinçle sınava girmeli ve sınav sonuna kadar sakinliğinizi korumalısınız. Sınava çalıştığınız süreç kadar, sınav süresi boyunca içinde bulunacağınız ruh haliniz de başarınızı etkileyecektir. Sınav süresince ne kadar rahat olursanız, bilgi birikiminizi ve yorum gücünüzü o derece etkili kullanırsınız. Ayrıca YGS’den bir gün önce, sınava gireceğiniz okullara gidip, okulunuzu yerinde görmeniz ve sınav evraklarınızı hazırlamanız da sınav günü sizleri mental olarak rahatlatacaktır. Sınav giriş belgenizde yazılı bulunan kuralları okumanız ve eksiksiz bir şekilde bu kurallara uymanız da yine, sınav günü herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmamanız adına faydalı olacaktır.

Kıymetli Veliler:

Öğrencilerimizin daha iyi moral-motivasyon ile sınava girebilmeleri için hiç şüphesiz sizlere de önemli görevler düşmektedir. Çocuklarınızın yaşadığı duyguları paylaşmaya, olağanüstü bir durum varmış gibi davranmamaya ve çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamamaya özen gösterin.  Ayrıca çocuğunuzun gösterdiği başarıyı ödüllendirirken, başarısızlıklarında da sevgi, destek ve ilginizi esirgemeyin.

Yetkililerce, ilimizde sınava girecek öğrencilerimiz için gerekli tüm tedbirler alınmıştır. Bu konuda tüm Batmanlı hemşehrilerimizden de bir isteğimiz var. Sınav merkezlerinin çevresinde herhangi bir olumsuzluğa, en önemlisi de gürültü kirliliğine mahal verecek davranışlardan kaçınmaları konusunda hassasiyet bekliyoruz.     

Sevgili Öğrenciler:

Hepimizin bildiği gibi artık gelenekselleşmiş olan, sınavda kullanacağınız kalem ve silgi setlerini dağıtma uygulaması bu yıl da devam edecektir. Bu vesile ile geleceğimiz olan siz öğrencilerimize YGS’de başarılar dilerken ayrıca bir rica da bulunmak istiyoruz. Hepimizin malumu olduğu üzere maalesef Suriye’de iç savaş devam etmektedir. Devam eden bu iç savaş nedeniyle de yüzbinlerce çocuk, eğitim ve öğretim hayatından mahrum kalmıştır. Ülkemiz, binlerce yıllık kardeşimiz olan Suriye halkına her alanda yardım ettiği gibi eğitim alanında da el uzatmaktadır. Ülkemizin genelinde olduğu gibi ilimizde de binlerce Suriyeli çocuğumuz eğitim görmektedir. Ayrıca Suriye’de zor şartlar altında eğitim-öğretim hayatına devam eden çocuklarımıza da eğitim yardımları yapılmaktadır. Bizler de bu bağlamda sizlere dağıtılan kalem ve silgi setlerinizi sınav sonunda toplayıp, DEAŞ terör örgütünden kurtarılan ve insanların tekrar yerleşmeye başladığı, eğitim-öğretim kurumlarının yeniden açıldığı Suriye’deki Cerablus ve diğer şehirler de bulunan çocuklarımıza yollamayı arzuluyoruz. Bunun için de sizlere dağıtılan kalem ve silgi setlerinizi sınav sonunda, sınav salonlarında bırakmanızı istirham ediyoruz. Bu çağrımıza can-ı gönülden destek vereceğinize inandığımız siz yardımsever öğrencilerimize şimdiden teşekkür ediyor, YGS’de hepinize başarılar diliyorum…                                                                                                                                                                        Mahmut KURTARAN

                                                                                                                                                                                     Batman İl Milli Eğitim Müdürü                 

09-03-2017  

     

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.