BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

‘İstismar, Şiddet ve Madde Bağımlılığı’ Çalıştayı

  Batman’da ilki gerçekleşecek olan ‘İstismar, Şiddet ve Madde Bağımlılığı’ çalıştayı başladı.      
‘İstismar, Şiddet ve Madde Bağımlılığı’ Çalıştayı

Batman Üniversitesi şehir kampusunda bulunan konferans salonunda başlayan çalıştaya Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çelik, Milli Eğitim Müdürü Yardımcıları, Şube Müdürleri, Kurul Üyeleri, Okul Müdürleri ve Öğretmenler katıldı. Çalıştayın açış konuşmasını yapan Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çelik, çalıştayın hazırlık ve çalıştay süresi içinde destek sunan tüm kesimlere teşekkür etti.

 Çocuk ve gençlerde istismar, şiddet ve madde bağımlılığıyla ilgili, 3 gün sürecek olan çalıştaya hoş geldiniz diyen, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çelik; “ Bilindiği üzere ülkemizde madde kulanım yaşı düşmekte ve kullanılan madde çeşitleri hızla artmaktadır. Kullanılan maddeler çocuk ve gençlerin sosyal hayatını, sağlığını ve bedenini tahrip etmektedir. Bu maddeler aile hayatlarını olumsuz etkilemekte, ailelerimizi parçalamaktadır. Aynı şekilde çocuk istismarı ve ihmali dünyada milyonlarca çocuğu ve ailelerini etkileyen önemli bir toplumsal sorundur. Ülkemizde de önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalıştayın bir başka konu başlığı olan şiddet, çok yönlü bir olaydır, tek bir neden şiddeti doğurmaz. Şiddetin nedenleri arasında; psikososyal ve fiziksel gelişim, aile, medya, sosyal çevre, alkol ve madde bağımlılığı, beceri düzeyi ve akademik başarı, okul ve arkadaş ortamı yer almaktadır. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak; eğitim ortamında olan 0-18 yaş grubundaki çocuk ve gençlerimizin, temel sorunlarının başında gelen Madde bağımlılığı, şiddet ve istismar konularında ildeki mevcut durumu tespit etmek, ilimizin risk faktörlerini belirlemek ve çözüm önerileriyle birlikte eylem planlarımızı oluşturmak için, tüm paydaşların katılımıyla çalıştay yapılması ihtiyacı doğmuştur. Bu amaçla Müdürlüğümüze bağlı olan, Rehberlik Araştırma Merkezi, 60 Ortaokul ve 30 Liseden 30’ar örneklem seçip, 1904 öğrenciyle büyük bir araştırma yapmış olup, söz konusu 3 konu başlığımızda, ildeki mevcut durum tespit edilmiştir. Çalıştay süresi içinde, kurulacak 3 ayrı çalışma grubuyla söz konusu başlıklar ile ilgili, çalışmalar ayrı ayrı değerlendirilip tartışıldıktan sonra, çözüm önerileri ve yapılacak çalışmalar katılımcılarla paylaşılacaktır” dedi.

Çalıştay Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çelik’in açış konuşmasının ardından Batman Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Zafer Korkmaz’ın RAM tarafından yapılan araştırma sonuçlarını içeren sunumuyla devam etti.

 

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.