BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlköğretim Haftası, Açılışı Yapılan Fernas Ortaokulunda Kutlandı

İlköğretim Haftası Kutlamaları Valilik Bahçesinde bulunan Atatürk anıtına Milli Eğitim Müdürlüğü çelenginin İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran tarafından bırakılmasıyla başladı. 
İlköğretim Haftası, Açılışı Yapılan Fernas Ortaokulunda Kutlandı

Çelenk sunumunun ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Çelenk sunma törenine İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Maarif Müfettişleri Başkanı Hamit Aydın, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri ve okul müdürleri katıldı. İlköğretim Haftası kutlamaları çelenk sunma töreninin ardından Fernas Ortaokulunda devam etti.

Vali Ahmet Deniz, 2018-2019 eğitim-öğretim yılı "İlköğretim Haftası" kutlama ve FERNAS Ortaokulunun açılış programına katıldı.

 İlimiz merkez Petrol Mahallesinde bulunan FERNAS Ortaokulunda düzenlenen programa; Vali Deniz’in yanı sıra AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir, Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, kamu kurum yöneticileri, ilimiz eğitimine okulu kazandıran merhum işadamı Nejat Nasıroğlu’nun ailesi, öğrenci velileri ile öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başlayan törende öğrenciler tarafından şiirler okundu. Tören, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti.

Kurtaran; “Sayın Valim, Sayın Milletvekilim, kıymetli misafirler ve sevgili öğrenciler;

Hepimiz dünyaya, yaşamımızı sürdürebilmemiz için temel ihtiyaçlarımızla geliriz. Nefes almak,  uyumak, beslenmek gibi karşılamak zorunda olduğumuz bu temel ihtiyaçlarımızdan biri de Peygamber efendimizin ifadesiyle “beşikten mezara kadar” süren öğrenme ihtiyacımızdır. Öyle ki bu ihtiyacımız yaşam serüvenimiz içerisinde hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri haline gelir.

Her ne kadar eğitim, hayatın her alanını kapsayan, kucaklayan bir süreç ise de unutulmamalıdır ki öğrenmenin en büyük adımları okulda atılmaktadır. Dolayısıyla okulu ve öğrenmeyi sevmek, sevdirmek veliler ve eğitimciler olarak hepimizin asıl hedefi olmalıdır.

Kıymetli misafirler,

Eğitim, çocuklarımızı yetiştirme konusunda çıktığımız yolculuklardan en kıymetlisidir. Okulöncesi, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversiteyi kapsayan bu yolculuk; öğrenci, veli, öğretmen ve yöneticilerle birlikte atacağımız adımlar sayesinde daha sağlam ve daha güvenli olacaktır.

Malumunuz, devletimiz özellikle son yıllarda gerek derslik yapımı ve gerek okullara eğitim araç gereçlerinin kazandırılması noktasında yatırımlarını katlayarak devam ettirmektedir. Ancak eğitim veli, eğitimci, esnaf, iş insanı ve kamunun ele ele vermesiyle yani topyekûn bir birliktelikle şaha kalkabilir. Devletimiz her dönemde eğitim alanında halkımızın ve özellikle değerli hayırseverlerimizin desteğini hissetmiştir. İnanıyorum ki bu destek yarınlarımızda katlanarak büyüyecektir.  Bu vesileyle yeni eğitim öğretim yılının heyecanını yaşadığımız bu günde çocuklarımızın eğitimi için ilimize Fernas Ortaokulunu çok güzel bir miras olarak bırakan ilimizin hayırsever işadamlarından kıymetli Necat Nasıroğlu’nu rahmetle, şükranla yâd ediyorum. Mekanı cennet olsun.

Kıymetli Veliler,

Eğitimde kaliteyi arttırmak, niteliğini geliştirmek ve çocuklarımızın başarısı, mutluluğu için büyük çabalar sarf etmekteyiz. Hepimiz çocuklarımızın bize kutsal birer emanet olduğunun bilincindeyiz. Ancak bazen eğitimin okullarda öğretilenler ile sınırlanması yanlışına düşüldüğünü de görmekteyiz. Çocuklarımıza evin, sokağın, çarşının ve tabiatın da eğitimin bir parçası olduğunu göstermek ve bu bilinçle hareket etmek zorundayız. Çocuklarımızı yetiştirirken; onları okuyan, araştıran, düşünen, sorgulayan, yenilikçi, bilim ve teknolojiyi etkili kullanabilen, millî ve manevi değerlerine bağlı, insan haklarına saygılı, evrensel insani değerleri tam olarak içselleştirmiş, kendine güvenen, ahlaklı bireyler olarak yetiştirmek en önemli hedeflerimiz olmalıdır.

Kıymetli meslektaşlarım,

Sayın Bakanımızın ifade ettiği gibi: "Çocuğun hayatına dokunmak, onunla her gün göz göze gelmek, onun hayatında çocuk diliyle söylersek ´kocaman´ yer sahibi olmak, bazen anneden ve babadan daha etkin bir yer tutmak, umut dolu çocuk dünyasının kaptanı ve kahramanı olmak… İşte öğretmenlik dediğimiz, tam da böyle bir şey.

Bizler çocuklarımızdan, dolayısıyla yarınlarımızdan, yani ülkemizin geleceğinden birinci derecede sorumluyuz. Çocuklarımızı geleceğe taşırken yani geleceğimizi inşa ederken çocuklarımıza şablon düşünceleri aktarmaktan ziyade onları düşünmeye sevk etmekle mükellef olduğumuzu unutmamalıyız.

Öğrencilerimizi geleceğe hazırlarken ruh kökümüzü inşa eden milli ve manevi değerlerimiz geçmişte olduğu gibi bugün de bizlere rehber olmaya devam edecektir. Hepimiz şunu biliyoruz ki yeni yetişen bir nesil, geçmişini bildiği oranda geleceğini sağlam imar edebilir. Bizler öğrencilerimizi kadim ve köklü medeniyet dinamiklerimizden aldığımız birikim ile geleceğe hazırlamak zorundayız ve hepimiz biliyoruz ki geçmişini bilemeyen toplumların geleceklerini inşa etme durumu söz konusu olamaz.

Kıymetli Misafirler,

Bilindiği üzere, 15 Temmuz 2016 tarihinde Silahlı Kuvvetlerimizin içerisine sızmış bir grup cuntacı terörist tarafından Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, demokrasimizi ve milli iradeyi hedef alan haince bir darbe girişiminde bulunuldu. Başta Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, güvenlik kuvvetlerimiz ile halkımızın kahramanca mücadelesi sonucunda bu kanlı girişim engellenmiş ve Milletimizin direnişi ile demokrasimiz kazandı. Tarihe şanlı bir direniş olarak geçen bu mücadelede canlarını feda eden tüm şehitlerimizi anmak, hatırlamak ve hatırlanmalarını sağlamak milli ve insani sorumluluğumuzdur.

Ayrıca, çocuklarımıza iyiyi, doğruyu, erdemi anlattığı için görevi başında terör belası yüzünden şehit düşen tüm aziz öğretmenlerimizi, ve geçen yıl öğrencilerinden koparılan şehit Necmettin Yılmaz ile şehit Şenay Aybüke Yalçın öğretmenlerimizi huzurlarınızda rahmetle anıyorum.

Sevgili Öğrenciler,

Varlığınız bizim en büyük zenginliğimizdir. Sizler, ülkemizin ve geleceğimizin mimarlarısınız. Sizler için parlak bir gelecek hazırlamak bizim vazifemizdir. Sizler Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün veciz ifadesiyle “ilmi mürşid edinip ülkemizi daha güçlü yarınlara taşıyacaksınız” Hem kendinize, hem ailenize hem de milletimize karşı sorumluluklarınızı yerine getirmeniz, tek beklentimizdir. Bu düşüncelerle 2018-2019 eğitim öğretim yılının sizlere, öğretmenlerimize ve ülkemize hayırlı olmasını diler, sağlık başarı ve huzur getirmesini temenni ediyorum” dedi.

 Programda; Ferhat Nasıroğlu, AK Parti Milletvekili Ziver Özdemir ve Vali Ahmet Deniz, birer konuşma yaptılar.

 Fernas şirketler gurubu olarak, gerek ilimizde gerekse ülke genelinde eğitim ve kültürel alanda önemli desteklerde bulunduklarını belirten işadamı Ferhat Nasıroğlu, merhum babası Nejat Nasıroğlu’nun eğitime verdiği destek ve önemi aynı duyarlılıkla devam ettireceklerini ifade etti.

            Konuşmasında 2018-2019 eğitim-öğretim yılının hayırlara vesilesi olması dileğinde bulunan Milletvekilimiz Özdemir, bu güzel eğitim eserini ilimize kazandıran Nasıroğlu ailesine ve Fernas şirketler gurubuna teşekkür ederek, iş adamlarımıza ilimize bu tür hayırlı eserler kazandırmaları temennisinde bulundu.

 2018-2019 Eğitim öğretim yılının ve Fernas Ortaokulunun açılışının hayırlı olması temennisinde bulunan Vali Deniz,  ülkemizin gelişmesi ve büyümesinin ancak eğitimde sağlanacak başarıyla mümkün olacağını belirterek, “Son 15 yıl içerisinde Batman’da eğitimin fiziki altyapısında önemli bir iyileştirme gerçekleştirildi.  İlimizde bulunan 5 bin 750 dersliğin 4 bin adedi yeni yapılan dersliklerdir. Tekli eğitime geçecek pilot illerden biriyiz. İlimizde daha nitelikli eğitimin gerçekleşmesinde öğretmenlerimize büyük görevler düşüyor. Yüreği vatan, millet ve bayrak sevgisiyle dolu olan yürekli, cesaretli ve milli manevi değerlerine sahip gençler yetiştirmek zorundayız. O zaman bu ülkenin geleceği çok daha aydınlık olacaktır. Geçen yıl başlatmış olduğumuz Nitelikli Eğitime Kararlı Adımlar projesinde ciddi mesafe aldık. Okul öncesi eğitimde Türkiye’nin ilk 10 şehri arasına girmeyi başardık. Okuryazarlık seferberliği ve Batman Her Yer Yerde Okuyor kampanyalarıyla da okuryazarlıkta ve okuyan insan sayısında ciddi mesafeler aldık” diye konuştu.

            Öğretmenlerden ilim irfan sahibi, hoşgörülü, birbirini ötekileştirmeyecek, haramı ve helali bilecek bireylerin yetiştirilmesi konusunda gerekli çabayı göstermelerini isteyen Vali Deniz,  “Yeter ki, çocuklarımıza bu duygu ve düşünceleri aşılayalım. Ancak o zaman içerden ve dışardan ülkemize gelen saldırıları bertaraf ederiz. 15 Temmuz’da bizleri bölmek istediler ama asil millet onların karşısında dimdik ayakta durdu ve saldırıları bertaraf etti” dedi.

         Bilişim, STEM, Robotik Kodlama Çalışmaları

            STEM, kodlama ve robotik eğitimler için Bilim Sanat Merkezi’nde çocuklara gerekli eğitimlerin verildiğini ifade eden Vali Deniz, Belediyenin ve DİKA’nın desteğiyle farklı okullarda bu eğitimlerin verilmesi için çalışmaların devam ettiğini belirtti. 

            Konuşmaların ardında Vali Deniz tarafından ilimizde yapmış oldukları okul ve eğitime verdikleri desteklerden dolay Ferhat Nasıroğlu ve Hatice Nasıroğlu’na teşekkür belgesi verildi.

         Fernas Ortaokulunun Açılışı Yapıldı

Törenin ardından, Fernas Şirketler Grubu tarafından Petrol Mahallesinde yapılan 20 derslikli Fernas Ortaokulunun açılışı yapıldı.

Açılışın ardından sınıfları ziyaret eden Vali Deniz ve beraberindekiler eğitim-öğretim gören öğrencilerle yakından ilgilenerek kendilerine kitap hediye ettiler.

Daha sonra okulun öğretmenlerini ziyaret eden Vali Deniz, öğretmenlerle bir süre sohbet ederek, yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olması temennisinde bulundu.

 Vali Deniz, ziyaret ve incelemelerin ardından okuldan ayrıldı.

18-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-2018

 

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.