BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlk Öğretim Haftası Etkinlikleri Devam Ediyor

2016-2017 eğitim öğretim yılı ilköğretim haftası etkinlikleri 19 Eylül Pazartesi günü Atatürk anıtına çelenk sunma töreni ile başladı. İlköğretim haftası etkinlikleri kapsamında 21 Eylül Çarşamba günü Gültepe ilkokulunda bir program düzenlendi.
İlk Öğretim Haftası Etkinlikleri Devam Ediyor

Gültepe ilkokulunda gerçekleşen ilköğretim haftası programına Vali Ahmet Deniz ve eşi Olcay Deniz, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, resmi kurum müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Okulun konferans salonunda saat 10.00’da saygı duruşu ve akabinde okunan istiklal marşı ile program başladı. Öğrencileri temsilen Beren Naz Bayuk ve öğretmenleri temsilen Seçil Mert Başaran’ın yaptığı konuşmaların ardından İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran bir konuşma yaptı.

Kurtaran; ‘’2016-2017 Eğitim- öğretim yılına merhaba demenin, ülkemizin her yerinde olduğu gibi ilimizde de yeni bir Eğitim-Öğretim yılına başlamanın coşku ve heyecanını yaşamaktayız.

Kıymetli misafirler,

Malumunuz; eğitim davranışların bilinçli bir biçimde geliştirilmesi, değiştirilmesi yani eğitilen kişide istenilen davranışı oluşturma süreci olarak tanımlanır. Bu süreçte; anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite var. Bu süreçte öğrenci, veli, öğretmen ve yönetici var. Bu süreçte; çevre, ders alınacak tarihi birikim ve geleceği şekillendirecek sağlam projeler var.

Aslında toplumun bütünü bir şekilde bu sürecin içindedir. Ve toplumların, ülkelerin gelişmişlik düzeyi eğitimli insanları ile doğru orantılıdır.

Eğitimli insan Yunus Emre’nin ifadesi ile ‘’Kendini bilmektir.’’ Yani kendini bilen, tanıyan, düşünen, yorumlayan, muhasebe eden Gazi Atatürk’ün de işaret ettiği gibi ‘’İlmi mürşit’’ edinendir. Biz bu istikamette eğitimi gerçekleştireceğimiz oranda mutlu, medeni ve müreffeh bir ülke oluruz. Aksi takdirde gene Yunus’un ifadesi ile ‘’Bu nice okumaktır.’’ şaşkınlığı içerisinde bütün emeklerin heba olduğunu görürüz.

Kıymetli Veliler,

Eğitimde kaliteyi arttırmak, niteliği geliştirmek, çocuklarımızın başarısı ve mutluluğu için büyük çabalar sarf etmekteyiz. Çocuklarımız bize kutsal birer emanettir. Ancak şu da bilinmelidir ki eğitimin; okullarda öğretilenler ile sınırlanması yanlıştır.

Çünkü okullarda matematik ve fiziği verebilirsiniz. Peki cesaret, fedakarlık, adalet, muhabbet, hürmet nerede öğrenilecek? Bunları aile içinde ve sosyal hayatta sergileyeceğimiz davranışlarımız ile onlara kazandırmalıyız. Hayat bir bütündür. Hayatın bir kısmı öğrenilerek bütünlüğü karşılanabilir mi?

Kıymetli meslektaşlarım,

Bizler yarınlarımızdan, yani ülkemizin geleceğinden birinci derecede sorumluluk sahibiyiz. Çocuklarımıza hazır düşünceleri aktarmaktan ziyade onları düşünmeye sevk etmekle mükellefiz.

Öğrencilerimizi; doldurulacak bir vazodan ziyade, tutuşturulması gereken bir ateş olarak görmeliyiz.

Tek tip birey yetiştirme yerine kendini bilen, tanıyan, sorgulayan, hayal gücü kuvvetli, felsefe ve edebiyata meraklı, tarihi geçmişi ile irtibatlı; Farabi’yi, Mevlana’yı, Yunus’u, Akif’i, Ahmed-i Hani’yi bilip anlayan yeti ve yeteneklerinin farkına varan, gelenek ile modernite arasında biçare kalmayan bir nesil yetiştirme azmi ve iradesi içinde olmalıyız. Sokrates’in ‘’öğretmen bir ebe gibidir.’’ İfadesini şiar edinmeliyiz. J.J. Rousseau’nun bize şu hitabını unutmamalıyız. ‘’Ben size bir çocuk teslim ediyorum. Bu çocuk doktor olsun, hakim olsun, rahip olsun diye değil; adam, yani insan olsun diye teslim ediyorum.’’

Sevgili öğrenciler,

Aristo’dan Farabi’ye ve günümüze kadar tarihe not düşmüş düşünürler; bilgiyi fazilet/erdem diye tanımlamışlar. Erdemi de mutluluk olarak kabul etmişler. Yani bilgi mutluluktur demişler.

Bizler ilmi, yitik malınız olarak kabul eden ve onu bulduğu yerde alan bir medeniyetin mensupları olarak daha mutlu daha erdemli olmak için faydalı bilgi ile kendimizi donatmalıyız.

Bu amaçla Milli Eğitim Bakanlığımız son yıllarda genel bütçeden en büyük payı alan bakanlık olarak sizler için daha çok bilgi edinme imkânları ve ortamları hazırladı ve hazırlamaya devam ediyor.

Bunlardan birkaçını zikretmeden geçemeyeceğim:

Bakın şimdi sınıfta sıralarınızın üzerinde sizi bekleyen kitaplarınız duruyor.

Dünyada bir ilk olan FATİH projesi. Bu proje kapsamında birçok okulumuzda kurulumu tamamlanan etkileşimli/akıllı tahtalar ve bir kısım öğrencilerimize dağıtılan ve geri kalanlara da peyder pey dağıtılacak tabletler.

- İlköğretimde olduğu gibi ortaöğretim öğrencilerimizin de taşıma ve yemek hizmetinden yararlanma.

Öğrenci, öğretmen ve okul ilişkisini güçlendiren, eğitim sürecinde öğretmen ve okulun rolünü daha etkin kılan TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sisteminin getirilmesi.

Velilerimizi ekstra masraflardan kurtaran, öğrencilerimizi de stresten, koşuşturmalardan kurtaran, dershanelerin kapatılıp özel okula dönüştürme düzenlemesi.

Özel okullarda öğrenim görecek öğrencilere verilen ‘’Eğitim ve Öğretim Desteği’’ ve daha sayamadıklarım.

Kıymetli Misafirler,

Ama maalesef bütün bu güzelliklere, istikbalimize ve demokrasimize hiç beklemediğimiz bir yerden çok yakın bir tarihte hain bir saldırı gerçekleşti. Bilindiği üzere, 15 Temmuz 2016 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinden askeri üniforma giymiş bir grup cuntacı terörist tarafından Türkiye Cumhuriyeti Devletini, demokrasimizi ve milli iradeyi hedef alan haince bir darbe girişiminde bulunuldu. Başta Başkomutan olarak Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Hükümetimizin, güvenlik kuvvetlerimiz ile halkımızın kahramanca mücadelesi sonucunda bu kanlı girişim engellendi ve Milletimizin direnişi ile demokrasimiz kazandı. Türk milleti, bu demokrasi sınavından yüzünün akı ile geçmiştir. Tarihe şanlı bir direniş olarak geçen bu mücadelede göğsünü siper, canlarını feda eden şehitlerimizi anmak, hatırlamak ve hatırlanmalarını sağlamak milli ve insani sorumluluğumuzdur. Bu manada, milletimizin kahramanlık öyküsünün bilinmesi, anlatılması ve gelecek nesillere aktarılması milli vazifemizdir.

   Sevgili Öğrenciler,

Ülkemiz genelinde yeni bir Eğitim-Öğretim yılına başlayacak siz 18 milyon yarınlarımızın teminatına; binlerce okulda 900 bini aşkın öğretmen olarak hizmet etmekten büyük onur duymaktayız.

İlimiz genelinde de 170 bine varan siz öğrencimiz ve 9 bin civarında öğretmenimiz ile uzun ve yoğun bir eğitim-öğretim dönemine girdik.

Sizlerden ailelerinizi ve bizleri mutlu edecek, yorgunluklarımızı bizlere unutturacak başarılar bekleme hakkımızın olduğunu unutmayınız. Sizleri; bilen, paylaşan, üreten, düşünen, yorumlayan, dostluk ve kardeşliği ilke edinen, ülkemize ve insanlığa faydayı hedefleyen kişiler olarak gördükçe emeklerimizin heba olmadığının sevincini yaşarız. Bu sevinci öğretmenlerinize ve ailelerinize yaşatmayı esirgemeyiniz. Bu duygu, düşünce ve temennilerle 2016-2017 eğitim-öğretim yılının sizlere ve ülkemize hayırlı olmasını diler, saygılar sunarım.’’ diye konuştu.

Program öğrencilerin okuduğu şiirlerin ardından Vali Ahmet Deniz’in konuşmasıyla devam etti.

Vali Ahmet Deniz; “ Batman ilimiz insanlarımız çok güzel şeyleri hak ediyor, bunu da başarabilmek için eğitim, eğitim, eğitim diyoruz. Biz bu sene valilikçe milli eğitim müdürlüğümüzle bir kampanya başlattık. ‘Çocuğumu Seviyorum Anaokuluna Gönderiyorum’ diye, niye buna ihtiyaç duyduk, maalesef Türkiye’de ve anasınıfı okullaşma oranımız 78. Sıradayız arkadaşlar. Bunu üzülerek söylüyorum ve kabul etmiyorum okullarımız var sınıflarımız var ama öğrenciler gelmemiş, veliler ikna edilmemiş. Biz 1 aydan beri kampanyamızı başlattık en kısa zamanda sonuçlarını da göreceğiz. Biz anasınıfında bunu başaramazsak öğrenciyi yukarıya taşıyamazsak akademik başarıyı düşünmek mümkün değil. Hedefimiz Batmanı eğitimde sıçratmak, hem TEOG hem üniversite sınavlarında istenilen başarıya ulaşmak, batmanın bu potansiyeli var. Yeter ki, öğretmenlerimiz idarecilerimiz ailelerimizde işin içine koyarak biz gece gündüz demeden eğitime nitelik kazandırmak konusunda çalışacağız. Kararlıyız çocuklarımız için her türlü seferberliği yapacağız. Bu konuda her kesimden özel bir destek istiyoruz. Yeni eğitim öğretim yılının Batmanımıza Batmanlı hemşerilerimize ve öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Programın sonunda okula yeni başlayan minik öğrencilere abileri tarafından çiçek verildi. Vali deniz ve beraberindekiler daha sonra okul bünyesindeki okul öncesi sınıflarını gezip minik öğrencilerle bir süre sohbet edip, onlara hediyeler verdi.

Vali Deniz 15 Temmuz Anaokulu Fotoğraf Sergisini Açtı

İlköğretim haftası programının ardından Vali Ahmet Deniz ve eşi Olcay Deniz 15 Temmuz anaokuluna geçerek burada 15 Temmuz Demokrasi zaferini ve süreci anlatan fotoğraf sergisinin açılışını yaptılar. Yapılan açılış sonrası fotoğraf sergisi gezildi ardından anaokulu sınıfları ziyaret edilerek minik öğrencilerle sohbet edildi, onlara hediyeler verildi.

Vali Deniz Proje Okulu Fatıma Zehra Anadolu İHL Ziyaret Etti

Vali Ahmet Deniz ve Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran son olarak Proje Okulu Fatıma Zehra Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini ziyaret etti. Vali Deniz son olarak mozaik atölyesini ziyaret ederek buradaki çalışmalar hakkında bilgi aldı. Öğrencilerin yapmakta olduğu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın portresini inceledi ve tamamlanmasının ardından portrenin Cumhurbaşkanına ulaştırılması için gerekli desteği vereceğini söyledi.   

21-09-2016
21-09-2016

21-09-2016
21-09-201621-09-201621-09-2016
21-09-2016

21-09-2016
21-09-2016


21-09-2016
21-09-2016
21-09-2016

21-09-2016
21-09-2016


Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.