BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimizde “Okuryazarlık Seferberliği” Başlatıldı

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Hanımefendi Sayın Emine Erdoğan himayelerinde başlatılan “Okuryazarlık Seferberliği” İlimizde Sayın Valimiz Ahmet Deniz’in himayelerinde İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran ve diğer ilgililerin katılımıyla düzenlenen program ile başlatıldı. 
İlimizde “Okuryazarlık Seferberliği” Başlatıldı

İl Kültür Müdürlüğü Konferans salonunda gerçekleşen açılış programına Vali Ahmet Deniz, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, İlçe Kaymakamları, İl Milli Eğitim idarecileri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, okul müdürleri, muhtarlar, dernek başkanları ve bazı STK temsilcileri katıldı. Program da saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün yaygın eğitim faaliyetleriyle ilgili tanıtım videosu izlendi. Programın açış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran yaptı. 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran; “Sayın Valim, Kıymetli Misafirler, Değerli Basın Mensupları, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve eşleri Hanımefendi Sayın Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan ‘Okuryazarlık Seferberliği’ni İlimizde başlatmak amacıyla düzenlemekte olduğumuz programa hoş geldiniz.

Bizler, Peygamberine ilk emri ‘Oku’ olan bir dinin mensuplarıyız. Buradan da anlıyoruz ki Yüce dinimiz bizlere; okumayı, düşünmeyi, okuduklarımızın ihtiva ettiği manayı anlamayı, anladıklarımızı hayatımıza tatbik etmeyi ve de yakın çevremizden başlayarak anladıklarımızı anlatmayı emretmiştir. Tarihsel süreç içerisinde insanlığa ruh üfleyen ve kaynağını Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’den alan İslam Medeniyeti bir kitap ve okuma medeniyetidir. 

Kitaba,  okumaya, öğrenmeye ve öğretmeye bu kadar önem veren bir medeniyetin mensupları olan bizlere de ciddi sorumluluklar düşmektedir. Tarihsel derinliğimizden aldığımız birikimle kitapla olan bağımızı hiçbir zaman koparmamalı ve daha da ileriye götürmeliyiz. Bunun içinde birer birey olarak hepimiz, kitaba ve okumaya çevremizdeki herkesi teşvik etmeliyiz.  Bu bağlamda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve eşleri Hanımefendi Sayın Emine Erdoğan’ın başlatmış oldukları “Okuryazarlık Seferberliğini” can-ı gönülden destekliyor ve bugün de ilimizde Sayın Valimizin himayelerinde ve riyasetinde bu seferberliği başlatıyoruz.

Kıymetli Hazirun,

2017 TÜİK verilerine göre 80 milyon olan ülke nüfusumuzun 60 milyonu 14 yaş üzerinde olup, bu nüfustan, örgün eğitim dışına çıkmış olanlardan 2 milyon 462 bin 613’ü okuma yazma bilmemektedir. İlimiz genelinde ise okuma yazma bilmeyenlerin sayısı 32 bin 848’dir. Okuryazarlık Seferberliği kapsamında okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın ‘1. Kademe Okuma Yazma Kurslarına’ katılımları sağlanarak okur-yazar hale getirilmesi ve ilkokul düzeyinde öğrenim görmelerini sağlayacak olan ‘2.Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kurslarına’ yönlendirilmesi amaçlanmaktadır.

Sayın Valim,

Bu seferberlik çerçevesinde sayın valimizin himayelerinizde gerçekleştireceğimiz çalışmalarla ilimizde okuma yazma bilmeyen bütün vatandaşlarımızın okuma yazma öğreneceğine yürekten inanıyorum. Bu inanç ile sözlerimi nihayete erdirirken sizleri saygı ile selamlıyor, bu anlamlı seferberliğin hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi. 

İl Milli Eğitim Müdürü Kurtaran’ın konuşmasının ardından okur-yazarlık seferberliği ile ilgili yapılan sunumun akabinde Vali Ahmet Deniz konuştu.

Vali Deniz; “Bugün çok anlamlı bir seferberlik için buradayız. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Muhterem eşleri Emine ERDOĞAN Hanımefendi himayelerinde başlatılan okuma yazma seferberliği ülkemiz ve insanımız için hayırlı olsun. 2008 yıllında Sayın Cumhurbaşkanımızın eşleri tarafından başlatılan ‘Ana Kız Okuldayız’ projesi ile ülkemiz ciddi mesafeler aldı. ‘Batman Her Yerde Okuyor’ projesi ile büyük başarı yakaladık. Bu başarı bir emeğin ve çabanın ürünüdür. Gönülden severek kurumlar arası iş birliği ile yapılan işlerde başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. İnşallah okuryazarlık seferberliğinde de Batman’ı hak ettiği yere hep beraber taşıyacağız. Hedefimiz ilimizin iyi şeylerde Türkiye de ilk 10 içerisinde yer almasıdır” diye konuştu. Okuryazarlık konusunda merkez ve ilçe kamu kurum ve kuruluşlarının sağlıklı bir araştırma yapılarak sorunların tespit edilmesi gerektiğini belirten Vali Deniz; “Amacımız bu seferberlik hamlesi ile okuryazarlık oranında yüzde yüzlere ulaşmaktır. Bu güzel şehrimizde okuma yazma bilmeyen kimsenin kalmaması adına muhtarlarımıza, kurum müdürlerimize, STK’larımıza, aile reislerine, toplumun geniş kesimlerine kısacası hepimize çok büyük görevler düşmektedir. Bu vesileyle şimdiden çalışma yapacak tüm muhtarlarımıza ve kurum müdürlerimize teşekkür ediyorum. Okuryazarlık Seferberliği ilimiz ve ülkemiz için hayırlı olsun. Katılımlarınız ve ilginiz için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

10-02-201810-02-201810-02-201810-02-201810-02-201810-02-201812-02-201812-02-2018

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.