BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimizde 24 Kasım Öğretmenler Günü Törenlerle Kutlandı

  24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama programı İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Valilik bahçesindeki Atatürk Anıtına çelenk sunma töreniyle başladı. Program, öğretmenlerin Vali Ahmet Deniz’i ziyaretinin ardından, İl Kültür Merkezi Konferans salonunda düzenlenen etkinliklerle devam etti.  
İlimizde 24 Kasım Öğretmenler Günü Törenlerle Kutlandı

 Kutlama programına; Vali Ahmet Deniz,  Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy, Cumhuriyet Başsavcısı Şenol Taşkale, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, kamu kurumu yöneticileri, çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı.

 Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, mesleğe yeni başlayan öğretmenler adına Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğretmeni İbrahim Emrah Demirbaş, emekli öğretmenler adına Adnan Demir ve İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran’ın konuşmalarıyla devam etti.

Kurtaran; “Sayın Valim, Değerli Misafirler, İstikbalimizin Mimarları, Kıymetli Meslektaşlarım; Bu gün, bu ulvi mesleği icra edenlere vefa ve minnet duygularının ifade edildiği ve Başöğretmenin, Millet Mekteplerinin açılışını yaptığı gündür. Bugün tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, unutulmadıklarını gösteren gündür.

Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleğidir. Öğretmenlik, bedeli maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar saygın, sınırları duvarlarla çevrilemeyecek kadar kutsal bir çabadır. Öğretmen, hammaddesi insan olan bir sanatın sanatkârıdır. Öğretmen, hem bilgi verip öğretmeyi hem de verilen bilgileri davranışa dönüştürmeyi amaçlayan rehberdir.

Öğretmen, öğrencisini keşfeden kâşiftir. Öğretmen, insanların kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayan, yaşamları boyunca kendilerine gerekebilecek bilgileri kazanmalarına yardımcı olan ve topluma arkasını dönmeden toplumun sürekli önünde giden bir gönül eridir.

Bakınız Milli Şairimiz Mehmet Akif öğretmeni şu mısralarında ne güzel ifade etmiştir: ‘’Muallimim’’ diyen olmak gerektirir imanlı, edepli, sonra liyakatli sonra vicdanlı. Bu dördü olmadan olmaz; çünkü vazife büyük…’’

Sevgili Öğretmenim; Vazife gerçekten çok büyük… 15 Temmuz günü haince bir darbe girişimi yaşadık. O gün her yaştan, farklı kimlik ve siyasi görüşten, 79 milyonun tamamı; inancını, vatanını, milletini, demokrasiyi ve hukuk devletini savunmak için büyük bir kahramanlık destanı yazdı. 15 Temmuz darbe girişimi 246 şehidimizin mübarek kanları, binlerce gazimizin ve aziz milletimizin fedakârlıkları sayesinde engellendi.

15 Temmuz´da milletimizin verdiği üstün mücadelenin ve 15 Temmuz kahramanlarının gelecek nesillerimiz tarafından daha da iyi anlaşılması, öğrenilmesi ve onların mücadelesinin nesilden nesile aktarılması gerekmektedir. Milletimizi ebediyen hür yaşatacak irade, 15 Temmuz iradesidir. Bu iradenin gelecek nesillere aktarılması görevini öncelikle öğretmenlerimiz yapacaktır.

Kıymetli Meslektaşlarım, Baş döndürücü bir gelişimin olduğu bir çağda yaşıyoruz. Bunun için öğretmenlerin kendilerini yenilemeleri, gelişmeleri yakından takip etmeleri gerekir. Öğretmen, hayatının her aşamasını planlamalıdır. Planı olmayanlar, başkalarının planına uymak zorunda kalırlar.

Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, öğretmenin önemini şu sözleriyle ne güzel vurgulamıştır: ‘’Geleceğin güvencesi sağlam temellere dayalı planlı bir eğitime, eğitim ise öğretmene dayalıdır.’’

Öğretmen yarını bir gün önceden yaşayan kişi olmalıdır. Onun hayalleri olmazsa, başkalarının hayallerinin de önemi olmayacaktır. Öğretmen, yaptıkları kadar yapamadıklarından da sorumludur. Öğretmenin kendindeki gücü fark etmesi, harekete geçirmesi ve elindeki işlenmeyi bekleyen servetin kıymetini bilmesi gerekir.

Yeri doldurulmaz öğretici, eserine kıymet biçilemeyen varlık, kendini tüketerek etrafını aydınlatan mum, tahammülü seven idealist, her an muhtaç olduğumuz doktor, gerçeğin ve idealin üstadı, dünyanın en büyük sorumluluğuna sahip insandır öğretmen.

Yeryüzündeki en kutsal mesleğin icracısıdır öğretmen. Farabi’dir öğretmen. Nizam’ul Mülk’tür öğretmen. Akşemseddin’dir öğretmen. Ve Şehzade Fatih’i Cihan Padişahı yapan Molla Gürani’dir öğretmen. Kısaca bir toplumun geleceği için ümit ve güven kaynağıdır öğretmen.

Bu duygu ve düşüncelerle öncelikle aramızdan ayrılarak ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi rahmetle anarken, emekli öğretmenlerimize ve hala görevleri başında bulunan öğretmenlerimize de uzun ve sağlıklı nice 24 Kasımlar diler saygı ve şükranlarımı sunarım” dedi. İl Milli Eğitim Müdürü Kurtaran’ın ardından program Vali Deniz’in konuşmalarıyla devam etti.

 Siirt’in Şirvan ilçesinde meydana gelen maden kazasında hayatlarını kaybeden, Adana’daki terör saldırısında ve Fırat Kalkan’ı harekâtında şehit olan tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet dileyerek konuşmasına başlayan Vali Deniz, “Görülüyor ki, ülkemiz üzerine oynanan oyunlar bitmiyor. Bu bizim kaderimiz, eğer cesaretle yaşayamasak, esarete mahkûm oluruz. Yaşadığımız coğrafyada huzur içerisinde ve cesaretle yaşayacağız.  Bu asil millet bu cesareti, Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda ve 15 Temmuz’da gösterdi. Sevgili eğitimci arkadaşlar sizlere bu noktada düşen görev şudur; öğrencilerimize vatan, bayrak ve insan sevgisinin değerini anlatmak ve öğretmektir.  Gençlerimizi öyle eğitmeliyiz ki, Hakkâri’de yaşanan bir olayı Edirne’de yaşayan kişinin hissedebilmesi gerekir. Bizi biz yapan değerler bunlardır” dedi.

 Konuşmasının sonunda başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, şehit olmuş tüm öğretmenlere Allah’tan rahmet dileyen Vali Deniz,  göreve yeni başlayan öğretmenlere başarılar dilerken, emekli olan öğretmenlere de sağlıklı huzurlu yıllar geçirmeleri dileğinde bulundu.

Konuşmaların ardından Vali Deniz tarafından hizmet süresini tamamlayıp emekliye ayrılan öğretmenlere “Hizmet Şeref Belgesi” verildi.

 Daha sonra öğretmenler günü nedeniyle düzenlenen resim şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödülleri; Vali Ahmet Deniz,  Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy, Cumhuriyet Başsavcısı Şenol Taşkale tarafından verildi.

 Kültür Merkezindeki program öğretmenlik mesleğine yeni başlayan öğretmenlerin, ‘Öğretmen Andı’ ve ‘Öğretmen Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.

 Vali Deniz Resim ve 15 Temmuz Demokrasi Ve Şehitler Fotoğraf Sergisini Gezdi

 Öğretmenler Günü kutlama programının ardından Vali Deniz ve beraberindekiler, Kültür Merkezi Fuaye salonunda öğrenciler tarafından açılan resim sergisini ve “15 Temmuz Demokrasi ve Şehitleri" konulu fotoğraf sergisini gezdi.

 Vali Deniz, fuaye salonunda düzenlenen resim sergisi ve Anadolu Ajansı tarafından Türkiye´nin dört bir tarafından 15 Temmuz gecesi ve Demokrasi Nöbetlerinde halkın darbe girişimine karşı göstermiş oldukları demokrasi mücadelesini anlatan fotoğraf sergisini gezerek incelemelerde bulundu.

 İncelemelerin ardından Vali Deniz ve Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy tarafından resim kursuna katılarak, resimleri sergilenen öğrencilere “ Katılım Belgesi” verildi.

 Vali Deniz, programın sonunda kursa katılan öğrencileri tebrik ederek çalışmalarında başarılar diledi.

 

25-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-2016

25-11-201625-11-201625-11-201625-11-2016

25-11-2016

 

 

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.