BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimizde 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü, İlimizde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen çeşitli ekinliklerle kutlandı.
İlimizde 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı

Valilik bahçesindeki “Atatürk Anıtı”na çelenk sunma töreniyle başlayan 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama programı, İl Kültür Merkezi konferans salonunda düzenlenen Öğretmenler Günü kutlama programıyla devam etti.

Kutlama programına Vali Hulusi Şahin,  Garnizon Komutanı Hava Tuğgeneral Coşkun Uçarcılar, Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, kamu kurumu yöneticileri, çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı.

            Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, slayt gösteriminin ardından mesleğe yeni başlayan öğretmenler adına Balpınar ilkokulu Öğretmeni Gülsüm Yeşil’in konuşmasıyla devam etti. Daha sonra öğrenciler tarafından okunan şiirlerin ardından İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran ve Hulusi Şahin birer konuşma yaptılar.

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran; “Sayın Valim, Kıymetli Misafirler,

Bugün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mekteplerinin Başöğretmenliğini kabul ettiği gün olan 24 Kasım öğretmenler günüdür.

Ülkemizin her bir karışında yılmadan usanmadan gecesini gündüzüne katarak çalışan, emek veren, değer üreten geleceğimizi emanet edeceğimiz nesilleri yetiştiren kıymetli öğretmenlerimize armağan edilen bu günü kutlamak üzere toplanmış bulunmaktayız.

Sayın valim;

Öğretmenlik, bedeli maddi hiçbir karşılıkla ölçülemeyecek ulvi bir çabadır. Beşerlikten insanlaşmaya ulaşma serüveninde rehber olan öğretmen, bu nedenle ulvi bir görev üstlenmektedir.

Öğretmen bir yönüyle kaşiftir. Öğrencilerinin yeteneklerini doğru kullanması için kendisine öncülük eder. Her bir öğrencisini kendi evladı gibi gören vicdan timsali kişidir, çünkü vicdan mesleğinin mayasıdır.

Öğretmen her çocuğun ruhuna dokunurken aynı zamanda geleceği ördüğünü de bilir.  Çünkü aynı zamanda bilir ki yeni nesil onun eseridir. Bu yüzden nakkaş inceliği ile davranır geleceğine. Her bir çocukta onun geleceğe dair umutlarını diri tutmanın azmini  ve yarınların daha güzel olacağına dair inancını görürsünüz öğretmenin.

Sevgili Öğretmenlerim;

Tarihsel birikimimize en önemli katkıyı hiç şüphesiz sizler yaptınız. Bu cihetle medeniyetimizin muharrik unsuru hep sizdiniz. İlim adamlarını yetiştirip bu coğrafyayı ilmin merkezi haline siz getirdiniz. Şehzade Mehmet’i yetiştirip Fatih kılan Molla Gurani ve Akşemseddin de birer meslektaşınız idi. Bu yönüyle çağlar kapatıp yeni çağlar açtınız. Biliyordunuz ki insan yetiştirmek aynı zamanda medeniyet ve kültür inşa etmektir. O halde Farabi de sizdiniz, Akşemseddin de sizdiniz, Molla Gurani de.

Değerli Arkadaşlarım;

Her yaştan vatan evladının büyük bir kahramanlık destanı yazdığı o hain kalkışma girişimine karşı direnişte de sizin eserinizi herkes gördü. Kendilerini rahmetle yad ettiğimiz bu kahraman vatan evlatlarının gönlüne vatan ve bayrak sevgisini ilmek ilmek nakşetmiş olduğunuzu herkese ispat ettiniz.

Zaman baş döndürücü ve hızla ilerliyor. Kendini yenileyerek zamana ayak uydurabilenler, gelişmeleri yakından takip edenler, kazanıyor, diğerleri zamanın çarkında yok olup gidiyor. Öğretmenin bu çarkta yok olma lüksü yoktur.

Kıymetli Meslektaşlarım;

Ülkemizin yeni yönetim sistemiyle birlikte her alanda yepyeni bir döneme girdiği bu süreçte güçlü bir ülke olarak; kaliteli insanı merkeze alan bir eğitim öğretim sistemine sahip olmamız gerektiği de aşikardır. Kaliteli eğitim-öğretimin yolu öğrencilerin zihni gelişimini sağlamaktan, manevi yönlerini güçlendirmekten, onlara vizyon kazandırmaktan geçmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde hazırlanan 2023 eğitim vizyonu, eğitim öğretim konusundaki atılım ve şahlanış stratejimizin yol haritasıdır. Eğitim-öğretimde aklıselim, kalbi selim, zevki selim sahibi bireyler yetiştirmeyi vizyonun en önemli amaçlarından biri olarak müşahede etmekteyiz. Bu vizyon ışığında her biri birer cevher olan öğrenciyi mücevhere dönüştürecek olan kişiler siz değerli öğretmenlersiniz.

Sayın Valim, Değerli hazirun;

İyi eğitim performansı gösteren ülkeler bu başarıları geçmişten geleceğe köprüler kurarak merkezine insanı alarak yakalamışlardır. PO halde biz öğretmenler de tarihsel birikimimizden aldığımız irfani değerlerle çağımızın gereklerine göre kendimizi yenileyerek yeni bir eğitim felsefesi, yeni bir eğitim vizyonu ortaya koyabilmek için var gücümüzle çalışacak, ülkemizi muassır medeniyetler seviyesine çıkabilmesi için yüklendiği misyonun farkında olarak sayın cumhurbaşkanımızın ifade ettikleri gibi 2023 hedeflerimiz çerçevesinde milli ve manevi değerlerine bağlı, medeniyet perspektifimizi özümsemiş, geçmiş ile geleceği sentezleyerek yeni bir bakış açısı ortaya koyabilecek nesiller için azimle çalışmaya devam edeceğiz.

Çocuklarımıza verdiğimiz bilginin davranışa dönüşmesinde onlara rehberlik edeceğiz. Onlara düşünmeyi ve sorgulamayı öğretmeye devam edeceğiz. Farklı bakış açılarıyla bakabilen, öğrendiklerini sorgulayabilen, aklı hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştireceğiz. Her şeyin temeline insanı koyacak, her öğrencimize bu ilke doğrultusunda yaklaşacağız. Çocuklarımızı medeniyet dinamiklerimizden aldığımız ilim ve irfanla yoğurup geleceğe hazırlayacağız.

Bu duygu ve kararlılıkla bütün maarif camiamızın 24 Kasım öğretmenler gününü bir kez daha kutluyor, aramızdan ebediyete intikal etmiş başta şehit öğretmenlerimiz Aybukelerimiz olmak üzere tüm meslektaşlarımızı rahmetle anıyor, emekli ve hala görevleri başında bulunan öğretmenlerimize de aileleriyle sağlıkla nice öğretmenler günü diliyorum” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından Vali Şahin öğretmenlere hitap etti.

 Konuşmasında, Öğretmenin huzurunda olmak her zaman heyecan getiriyor insana, belki o saygının getirdiği daha çok peygamberi bir mesleğin hürmetidir diye düşünüyorum.

 Öğretmenlerin toplumda her tülü saygıyı hak ettiğini belirten Vali Şahin, “Öğretmenlerden aldığımız ilim ve irfan o kadar kıymetli ve mübarek ki, bu sayede öğretmen her türlü saygıyı hak ediyor.  Hangi alanda hizmet verirse versin öğretmen olmak ile saygıdeğer olmak eşanlamlı birer kelime gibidir.” diye konuştu.

 Öğretmenlerimizin bir kandil misali gibi kendilerini tüketircesine çalıştıklarını ve etraflarını aydınlattıklarını ifade eden Vali Şahin, “Cehalete karşı vermiş oldukları savaşta, gerekirse can veriyorlar. Bu şehrin ayrı bir güzelliği var. Çünkü Aybüke Öğretmenin memleketidir. Sizin arkadaşınız şehit Aybüke öğretmen şahadete bu topraklarda ulaştı. Ama Aybüke’nin muhterem babası kızının tabutu başında dediği gibi, bu cehalete karşı yapılan savaşta bizi yıldıramazlar. Aybükeler bitmez, bir Aybüke ölür bin Aybüke gelir ve bu Ebu cehil neslinin temizlenmesi noktasında Aybükeler sonuna kadar yılmadan çalışacaklar. Bunun en güzel örneğini sizler; her gün Batman’ın her noktasında veriyorsunuz. Evlatlarınızı sarıp sarmalıyorsunuz sonunda bu emekler elbette ki sonuç verecek, Bizler yurdumuzu yüceltmek için mücadelemizin meyvelerini toplayacağız.

 Bu gün, 24 Kasım Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenlik unvanının kabul edildiği gündür. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi  ‘Maarif davamız bizim en önemli milli davamızdır.’ Ya olacağız ya olacağız başka da yolu yoktur. Geleceğin büyük Türkiye’sini beraber inşa edeceğiz. Bu hususta hiçbir fedakârlıktan geçmişte olduğu gibi bu günde kaçınmayacağız, bu kararlılığımızı görenler gerçekten ümitsizliğe düşecekler. Zihniyet devam ediyor, bu arızalı cahil zihniyet yani Ebu cehiller, Taif’te Peygamber efendimizi taşlayanla Kozluk’ta Aybüke öğretmene kurşun sıkan da aynı zihniyettir. Ama hak yolda mücadele edenler bu yolda hiçbir zaman yılmayacaklar. Zafer her zaman hakkındır ve haklınındır. Hepinize teşekkür ediyor 24 Kasım Öğretmenler Gününüzü kutluyorum” dedi.             Konuşmaların ardından Vali Şahin tarafından hizmet süresini tamamlayıp emekliye ayrılan öğretmenlere “Hizmet Şeref Belgesi” verildi.

            Daha sonra öğretmenler günü nedeniyle düzenlenen resim şiir, kompozisyon, masa tenisi ve satranç turnuvalarında yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödülleri, Vali Hulusi Şahin,  Garnizon Komutanı Coşkun Uçarcılar ve Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy tarafından verildi.

Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin müzik dinletisinin ardından program öğretmenlik mesleğine yeni başlayan öğretmenler tarafından, “Öğretmen Andı” ve “Öğretmen Marşı”nın okunmasıyla sona erdi.

 Vali Şahin, Fotoğraf Sergisini Gezdi

 Öğretmenler Günü kutlama programının ardından Vali Şahin ve beraberindekiler, Kültür Merkezi Fuaye salonunda öğrenciler tarafından açılan Resim Sergisi ve fotoğraf sergisini gezdi.

25-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-2018

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.