BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Müdürümüz TRT GAP Diyarbakır Radyosu'na Konuk Oldu

            Batman İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mahmut KURTARAN, TRT Gap Diyarbakır Radyosu'nda yayınlanan 'Yöremizden' adlı programa katıldı. Katıldığı programda Batman'da eğitim alanında yürütülen başarılı çalışma ve projeleri anlatan İl Müdürümüz KURTARAN,  ilimizde açtığımız Batman Sanat Merkezi'ni tanıttı.
İl Müdürümüz TRT GAP Diyarbakır Radyosu'na Konuk Oldu

BATMAN'IN SANAT DAMARI VAR

            Yöremizden adlı programda sunucu Aslı HOCAOĞLU'nun sorularını yanıtlayan İl Müdürümüz KURTARAN "Sayın Cumhurbaşkanımız ve Bakanımızın kamuoyuyla paylaştığı 2023 Vizyonumuzda bir çok şeye projeksiyon tuttuk. Özellikle Mesleki eğitimler, kamuoyunda yakından takip ediliyor. Eğitim Vizyonunda değinilen konulardan biri akademik eğitimlerle ilgili biri de sanat eğitimleriydi. Bu anlamda biz de çocuklarımızın yeteneklerinin geliştirilmesi için tasarım ve beceri atölyelerine yoğunlaştık. Sanat eğitimleri, eğitimin bireyselliğini ön planda tutarak, çocuklarımızın yeteneklerini ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Her zaman söylüyorum, Batman'ımızda bir sanat damarı var. Biraz sonra vereceğim örneklerden de daha iyi anlaşılacağı üzere bizim öğretmenlerimiz, görsel sanat ve müzik alanında yoğun çabalar sarf etmektedir.

 

Çocuklarımızın sanat alanında yeteneklerini ortaya çıkarmak için gerekli imkânları oluşturmamız gerektiği konusunda ortak istişaremiz oldu. Sayın Valimizin de onayıyla, Batman'da bir Batman Sanat Merkezi açtık. Burada görsel sanatlar ve müzik atölyeleri oluşturduk. Bu atölyeler donatıldı. İçerik olarak zengin atölyeler oldu. Yeni eğitim-öğretim yılı başında bu atölyeleri daha etkin kullanacağız. Çocuklarımız, öğretmenlerimiz ve sanata duyarlı vatandaşlarımız buradan istifade edebilecek. Dileyen herkes, yeteneklerini burada ortaya çıkarıp geliştirebilecek. Sanata duyarlı öğretmen ve öğrencilerimiz arasında bir etkileşim alanı olacak. Batman Sanat Merkezi, öncelikle öğretmen arkadaşlarımızın istifade edebileceği, tüm öğretmenlerimizin kullanabileceği merkezler; ancak öğretmenlerimiz de öğrencilerimiz için çalışıyor. Bu anlamda bu atölyeler hem öğretmenlerimizin hem çocuklarımızın istifade edebileceği yerler. Aynı zamanda görsel sanatlara ve müziğe yatkınlığı ve merakı olan hemşerilerimiz de buradan istifade edebilecek. Bu atölyeleri iyi donattık. Özellikle müzik atölyemiz Sayın Valimiz tarafından desteklendi. Sanat atölyemiz de aslında öğretmen arkadaşlarımız bugüne kadar yapmış olduğu çalışmaların bir karşılığı oldu. Bu atölyede öğretmenlerimiz, performanslarını sergileyecek, çocuklarla birebir çalışma imkânı bulacak" dedi.

 

SANAT GÜNLERİNE HAZIRLANIYORUZ

            Batman İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mahmut KURTARAN, Sanat Günleri Projeleri hakkında bilgi verirken "Sonbaharda, Batman Sanat Günlerimiz olacak. Eğitim camiası olarak, Sanat Günleri için uzun süredir çalışıyoruz. İnşallah Batman Sanat Günlerine bu atölyelerin de katkısı olacaktır" dedi.

 

BİLİŞİM MERKEZİ AÇMAK İSTİYORUZ

            Batman'da yeni hedeflerinin, bilişim merkezi açmak olduğunu belirten İl Müdürümüz KURTARAN "'Telafide Ben De Varım' eğitimlerine başladık. Bu kapsamda iki atölyemizde planladık. Öğretmenlerimize dönük bu eğitim ve etkinlikler devam ediyor. Herhangi bir müzik aletini çalmak isteyen, eğitim almak isteyen ya da görsel sanatlarda çalışmak isteyen arkadaşlarımız burada bu eğitimleri alabiliyor.

Bizim edebiyat öğretmenlerimizin istifade edebileceği bir okuma noktamız var. Edebiyat öğretmenlerimiz ve okumaya meraklı tüm öğretmen, öğrenci ve vatandaşlarımız için Sayın Valimizin desteğiyle bir kitap okuma noktası açtık. Çok zengin bir kütüphanesi ve kitaplığı var. İsteyen herkes buradan istifade edebilir. Burada çay ikramımız var. Burada çocuklarımız söyleşiler yapıyorlar. İnşallah bu salgını bir atlatırsak, kitap okuma etkinliklerimiz olacak. Şu anda dahi çocuklarımız, öğretmenleriyle burada kitap söyleşileri ve kitap analizleri yapıyor. İnşallah bir de bilişim merkezi yaparsak, bilime meraklı çocuklarımız için böyle bir mekân oluşturabilirsek, gerisi inşallah peyder pey gelir" dedi.

 

BATMAN'IN ULUSALDA DA KONUŞULAN BİR SANAT BAŞARISI VAR

            Batman'ın, ulusalda da konuşulan sanat başarıları olduğunu ve bununla gururlandıklarını belirten Batman İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mahmut KURTARAN "Batman'da bir sanat damarı var demiştim. Gerçekten çocuklarımızın yeteneklerine hayran kalıyoruz. Zaman zaman ulusal bazda da başarılarını görüyoruz. En son 15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü münasebetiyle Millet Olmak konulu yarışmada afiş çalışmasıyla bir çocuğumuz Türkiye 1.'si oldu ve ödülünü Sayın Bakanımızdan aldı. 15 Temmuz Etkinliklerinde 15 Temmuz konulu bir resim sergisi açtık. Burada da çocuklarımızın çok muhteşem çalışmaları vardı. Batman'ımızın bir Ahmet Güneştekin'i var. Türkiye'mizi uluslararası alanda gerçekten iyi temsil eden bir sanatçımız. Zaman zaman Batman'a geldiğinde de çocuklarımıza iyi bir rol model oluyor. Çocuklarımızla, öğrencilerimizle buluşuyor. Batman'ın bir sanat damarı vardır. İnşallah biz de bunu daha da geliştirip, ileri taşıyabilirsek kendimizi mutlu hissederiz" ifadeleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.