BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Müdürümüz TRT GAP Diyarbakır Radyosu'na Konuk Oldu

TRT GAP Diyarbakır Radyosu'nun "Yöremizden" programına konuk olan İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mahmut KURTARAN, canlı yayında 'Mesleki Eğitimde 1000 Okul' Projesi kapsamında yapılan çalışmaları anlattı.  
İl Müdürümüz TRT GAP Diyarbakır Radyosu'na Konuk Oldu

Batman'daki eğitim çalışmaları ile ilgili TRT GAP Diyarbakır Radyosunun "Yöremizden" program sunucusu Aslı HOCAOĞLU'nun İlimizin eğitimi ile ilgili sorularını yanıtlayan İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mahmut KURTARAN, Batman'da devam eden 'Mesleki Eğitimde 1000 Okul' Projesi çalışmaları hakkında bilgi verdi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mahmut KURTARAN:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde hazırlanan 2023 Eğitim Vizyonu Sayın Bakanımız tarafından 23 Ekim 2018 yılında kamuoyu ile paylaşıldı. 2023 Eğitim Vizyonunda eğitimin tüm kademeleriyle ilgili geniş çalışmalar yapılacağı belirtilmişti.

2023 Eğitim Vizyonunda özelikle Mesleki Eğitim ile ilgili ayrı ve özel bir başlık açılmış, büyük bir ilerleme hedefi konulmuştu. Bu başlık içinde mesleki eğitimin önemini artırmak, eğitimin sektörle iş birliği içinde yürütülmesi, rehberlik ve erişim imkanlarının artırılması, yeni nesil müfredatlar, eğitim ortamlarının zenginleştirilmesi, eğitim-istihdam-üretim ilişkisini güçlendirmek, yerli ve milli savunma sanayisinin ihtiyaç duyacağı insan kaynağını geliştirmek gibi çok önemli konular vardı. Şimdiye kadar yapılan özverili çalışmalarla bu hedeflerin birçoğu hayata geçirildi. Ülkemizde mesleki eğitim ile ciddi bir farkındalık oluştu.

Salgın döneminde yaptıkları çalışmalarla meslek liselerimiz ülkemizin parlayan yıldızı haline geldi.  Özellikle okullarımızın temizlik ile ilgili tüm ihtiyaçları mesleki okullarımızdan karşılandı. Hatta bazı meslek liselerimizde biliyorsunuz daha üst üretimlerde Sağlık Bakanlığına tıbbi malzeme geliştirildi.

Bakanlığımız son yıllarda mesleki eğitimle ilgili birçok çalışmayı hayata geçirerek meslek liselerimizde büyük bir ilerleme sağlandı. Bütün bu genel çalışmalar dışında bir de özellikle okullar arası başarı farkını azaltmak ve bazı dezavantajlı okullarımızı güçlendirmek amacıyla Bakanlığımız tarafından "Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi" hayata geçirildi.

"Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi" kapsamında 5 okulumuz var. Bunların 3'ü merkezde 2'si de ilçelerimizde yer alıyor. Bu Meslek Liselerimizde neler yapılıyor? Öncelikle bu meslek liselerimizde hem akademik manada hem de kültürel ve sosyal manada ciddi çalışmalar planlandı. Bu çalışmaların birçoğunu hayata geçirdik. Bunların etkisi de görülüyor. Örneğin bu okullarımızın tümünde teknoloji ile desteklenen çok modern kütüphaneler yapıldı.

Bu okullarımızdaki öğretmen, öğrenci, yönetici ve velilerimize dönük çalışmalar yapıldı ve yapılmaya devam ediliyor. Özellikle bu okullarımızdaki öğretmen ve öğrencilere dönük hem akademik hem kültürel manada ciddi çalışmalar yapıldı. Bizim diğer kurumlarımız bu okullarımıza destek sundular. Örneğin Rehberlik Araştırma Merkezi'miz (RAM) bu okullardaki öğrenci ve öğretmenlerimize çeşitli eğitimlerle destek sundular. Güzel Sanat Lisesindeki öğrencilerimiz 2 ay boyunca bir enstrüman ya da resim alanında çalışmalar yaptılar. Sonrasında da güzel eserlerde ortaya çıktı. Yine bu okullarımıza yönelik özellikle akademik çevreden de ciddi destekler aldık.

Ölçme Değerlendirme hususunda okullarımızın öğretmenlerine eğitimler verdik. Yine Ölçme Değerlendirme Merkezimizdeki uzmanlarımızca bu okullarımızın akademik durumları masaya yatırıldı. Öğrencilerimizin bugüne kadarki girdikleri sınavlardaki durumları analiz edildi ve bundan sonra iyileştirme babında neler yapılacak bununla ilgili yol haritaları çizildi.

Bu proje kapsamda velilerimize yönelik çalışmalar yaptık. Özellikle salgın sürecinde Halk Eğitimi Merkezi aracılığıyla bu okullarımızın velilerine yönelik programlar yaptık, eğitimler düzenledik. Yani bu manada gerçekten güzel çalışmalar yapıldı. Bakanlığımızın sağladığı imkanlarla okullarımızın fiziki durumlarını düzetme, okullarımıza laboratuvarların ve atöylelerin kurulması, kütüphanelerin modernleştirilmesi gibi birçok çalışmayı hayata geçirdik. 

Okullarımız "Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi" kapsamından aldıkları güç ile 2023 Eğitim Vizyonundaki ulaşacaklardır. Ülkemizde artık mesleki eğitim dezavantajlı eğitim değil en avantajlı eğitimlerden biri olarak görülecek. 

Mesleki Eğitimle ilgili en önemli çalışmalardan biri sektörle yaptığımız iş birliği. Bu kapsamında il olarak Batman'da Organize Sanayi ile toplantı yaptık. Organize sanayinin mesleki eğitimden beklentileri nedir? Aynı zamanda iş çevrelerinden de bizim beklentimiz var. Bu süreçte çocukların özellikle girişimcilik hususunda cesaretlendirilmeleri, sektördeki yeniliklerden haberdar edilmeleri, sektör ziyaretleri gibi kararlar aldık. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile 81 ilde yapılan protokol kapsamında TOBB her ilde bir meslek lisemiz ile birlikte çalışma yürütüyor. Aylık toplantılarını yapıyorlar, kararlar alıyorlar. Bir nevi bir sanayiyle, sektörle, liseler aracılığıyla bağ kuruyoruz ve oradaki gelişmeleri takip ediyoruz. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği temsilcisi olan BATSO'da ilimizdeki meslek lisemize destek sağlıyor, yeniliklerden okullarımızı haberdar ediyor, hatta mesleki eğitimleri tercih eden başarılı çocuklarımıza da burs imkânı sunuyor. Her yıl 40'tan fazla çocuğumuza burs imkanı sağlıyorlar." dedi.

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.