BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran’ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran’ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran’ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Bu gün, bu ulvi mesleği icra edenlere vefa ve minnet duygularının ifade edildiği ve Başöğretmenin, Millet Mekteplerinin açılışını yaptığı gündür.

Bugün tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, unutulmadıklarını gösteren gündür.

Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleğidir. Öğretmenlik, bedeli maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar saygın, sınırları duvarlarla çevrilemeyecek kadar kutsal bir çabadır.

Öğretmen, hammaddesi insan olan bir sanatın sanatkârıdır.

Öğretmen, insanların kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayan, yaşamları boyunca kendilerine gerekebilecek bilgileri kazanmalarına yardımcı olan ve topluma arkasını dönmeden toplumun sürekli önünde giden bir gönül eridir.

   Milli Şairimiz Mehmet Akif öğretmeni şu mısralarında ne güzel ifade etmiştir: ‘’Muallimim’’ diyen olmak gerektirir imanlı, edepli, sonra liyakatli sonra vicdanlı. Bu dördü olmadan olmaz; çünkü vazife büyük…’’

Vazife gerçekten çok büyük…

15 Temmuz´da milletimizin verdiği üstün mücadelenin ve 15 Temmuz kahramanlarının gelecek nesillerimiz tarafından daha da iyi anlaşılması, öğrenilmesi ve onların mücadelesinin nesilden nesile aktarılması gerekmektedir. Milletimizi ebediyen hür yaşatacak irade, 15 Temmuz iradesidir. Bu iradenin gelecek nesillere aktarılması görevini öncelikle öğretmenlerimiz yapacaktır.

Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, öğretmenin önemini şu sözleriyle ne güzel vurgulamıştır: ‘’Geleceğin güvencesi sağlam temellere dayalı planlı bir eğitime, eğitim ise öğretmene dayalıdır.’’

Öğretmen yarını bir gün önceden yaşayan kişi olmalıdır. Onun hayalleri olmazsa, başkalarının hayallerinin de önemi olmayacaktır. Öğretmen, yaptıkları kadar yapamadıklarından da sorumludur. Öğretmenin kendindeki gücü fark etmesi, harekete geçirmesi ve elindeki işlenmeyi bekleyen servetin kıymetini bilmesi gerekir.

Yeri doldurulmaz öğretici, eserine kıymet biçilemeyen varlık, kendini tüketerek etrafını aydınlatan mum, tahammülü seven idealist, her an muhtaç olduğumuz doktor, gerçeğin ve idealin üstadı, dünyanın en büyük sorumluluğuna sahip insandır öğretmen.

Kısaca bir toplumun geleceği için ümit ve güven kaynağıdır öğretmen.

Bu duygu ve düşüncelerle öncelikle aramızdan ayrılarak ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi rahmetle anarken, emekli öğretmenlerimize ve hala görevleri başında bulunan öğretmenlerimize de uzun ve sağlıklı nice 24 Kasımlar diler saygı ve şükranlarımı sunarım.

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.