BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Genç İstihdamının Teşviki İçin Teknik Destek Proje Toplantısı Yapıldı

'TRC3 Bölgesinde Genç İstihdamının Teşviki İçin Teknik Destek Projesi' bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Genç İstihdamının Teşviki İçin Teknik Destek Proje Toplantısı Yapıldı

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) projeleri kapsamında Temmuz 2020 de başlayan ve Haziran 2023 yılında sona erecek olan 'TRC3 Bölgesinde Genç İstihdamının Teşviki İçin Teknik Destek Proje' değerlendirme ve bilgilendirme toplantısı yapıldı. İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mahmut KURTARAN başkanlığında gerçekleşen toplantıya; Proje Koordinatörleri Cleofe Maria Cristina Guardigli ile Asude Özsoy Giovanniello, DİKA Merkez Temsilcisi Emine Tuğba Alpaslan ve proje kapsamında bulunan Batman Merkez Halk Eğitim Merkezi Müdürü, Okul Müdürleri ile Ar-Ge Birimi Personelleri katıldı. Toplantıda 'TRC3 Bölgesinde Genç İstihdamının Teşviki İçin Teknik Destek Projesi' hakkında bilgilendirme yapıldı.

Avrupa Birliği'nin mali desteğiyle hazırlanan, sözleşme makamı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve yararlanıcısı DİKA olan "TRC3 Bölgesi'nde Genç İstihdamının Teşviki için Teknik Destek Projesi" Batman, Mardin, Şırnak ve Siirt illerindeki erişebilir istihdamı geliştirmeyi, çalışma koşullarını iyileştirmeyi, politika geliştirmeyi ve uygulamayı arttırmayı hedeflemektedir. Üç yıl sürecek olan proje TRC3 Bölgesi'ndeki 15-29 yaş aralığındaki genç işsizleri, TRC3 Bölgesindeki üniversitelerde eğitimine devam eden öğrencileri, İşverenler/işveren temsilcilerini, ortaöğretim ve yükseköğretim seviyesindeki öğrenciler ile örgün eğitim sistemi dışında kalan grupları kapsamaktadır. Ayrıca projede eğitime katılacakların en az %25'inin genç kadınlardan oluşması yönünde bir kota belirlenmiştir.

Proje kapsamında mesleki becerilerinin iyileştirilmesi amacıyla gençlere yönelik dijital beceriler, temel iş bulma becerileri, girişimcilik becerileri, bakım ve onarım hizmetleri konularında eğitimler düzenlenecektir. Bu eğitimlerin bir kısmında, özellikle mesleki eğitimlerde, Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüz tarafından geliştirilen eğitim modülleri kullanılacak ve eğitimler, il ve ilçelerdeki halk eğitim merkezleri iş birliğinde verilecektir. Bu bağlamda, proje, halk eğitim merkezleriyle iş birliği içerisinde verilecek eğitimler sonunda dağıtılacak Millî Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalar verilecektir.

Proje; mesleki eğitimlerin ve kariyer rehberliği hizmetlerinin sunulması için DİKA ile MEB ve İŞKUR'un yanı sıra illerdeki dört üniversite arasında iş birliği protokollerinin hazırlanmasında kolaylaştırıcı rol üstlenecektir. Böylece, proje uygulama süresi boyunca gerçekleştirilecek çalışmaların sürdürülebilirliğine destek olunacak ve sürdürülebilirlik temin edilecek, söz konusu eğitim programlarının gelecekte aynı şekilde devam etmesi sağlanacaktır.

Toplantıda konuşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mahmut KURTARAN: 'TRC3 Bölgesinde Genç İstihdamının Teşviki İçin Teknik Destek Projesi' gençlerimize ufuk açacak, önemli katkılar sağlayacak bir proje. Bu projenin hayata geçmesiyle birlikte birçok gencimiz hem meslekti anlamda hem de istihdam anlamında ileri bir seviyeye ulaşacaktır. Şehrimizin ve ülkemizin eğitim alanında ve diğer alanlarda en üst seviyelere ulaşması için bu tür projeleri desteklemeye ve bu projelere emek vermeye devam edeceğiz. Üç yıl boyunca devam edecek olan bu önemli projede görev alan, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Projenin ilimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.