BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitim Kurumu Müdürleri Toplantısı Yapıldı

Yeni eğitim öğretim yılı öncesi Eğitim Kurumu Müdürleri Toplantısı İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran Başkanlığında yapıldı.
Eğitim Kurumu Müdürleri Toplantısı Yapıldı

İl Milli eğitim Müdürlüğü hizmet binasında bulunan toplantı salonunda yapılan toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Maarif Müfettişleri Başkanı, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Şube Müdürleri, resmi ve özel okul müdürleri ile milli eğitime bağlı diğer kurum müdürleri katıldı. Toplantı Milli Eğitim Müdür yardımcıları ve Şube Müdürlerinin sorumluluk alanları ile ilgili bilgilendirme sunumunun ardından İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran’ın konuşmasıyla devam etti.

Kurtaran; “ Değerli eğitim yönetici arkadaşlarım geride bıraktığımız yeni eğitim öğretim yılının ardından yeni eğitim öğretim yılına hazırlık çalışmaları kapsamında görev yaptığınız okullarda yaz tatili olmasına rağmen yoğun bir çalışma dönemi geçirdiniz. Hepinizin bildiği gibi okul binaları çocuklarla şenlenir. Önümüzdeki hafta başlayacak olan yeni eğitim öğretim yılına sevinçle ve moralle hep beraber başlayacağız ve yaklaşık 3 aydan bu yana tatil nedeniyle ayrı kaldığımız özlediğimiz, özlemini duyduğumuz öğretmen arkadaşlarımız ve öğrencilerimizle buluşacağız.

Değerli arkadaşlar geçen sene için size tekrar teşekkür ediyorum, güzel  bir çalışma yaptınız ve nispeten sıkıntısız bir yıl geçirdik. 8 sınıf öğrencilerimizin şu an ortaöğretime yerleştirme işlemleri devam ediyor. Herhangi bir okula yerleşemeyen çok az sayıda öğrencimiz kaldı. Kayıt yaptırmayan o öğrencilerle ve velileriyle irtibat  kuralım ve gerekli bilgilendirme  ve yönlendirmeleri de yaparak 3. ve 4. nakil döneminde kayıtlarının yapılmasını sağlayalım.

 Arkadaşlar yeni bir eğitim öğretim yılı yeni bir heyecan demek, biz inanıyoruz ki iki günü bir olan ziyandadır. Hele iki yılı bir olan demek ki büsbütün ziyandadır, onun için yeni dönemimiz geride bıraktığımız dönemden çok daha iyi çok daha farklı olacak, öyle olması gerekiyor. Bunun için biraz daha fazla çalışacağız biraz daha yorulacağız. Tabi ki burada asıl yer okuldur ve okulda da sizler varsınız ve daha önemlisi sınıftır orada da öğretmenlerimiz var. Eğitimdeki diğer geri kalan birimlerin hepsi yardımcı birimlerdir. Onun için eğitimde çocuklarımızı geleceğe hazırlamada arzuladığımız hedeflediğimiz başarıyı sınıfta elde etmeliyiz. Bunu başarmak için de sizlerden de ricam, öğretmen arkadaşlarımızı çok iyi motive edeceğiz, morallerini iyi tutacağız. Sizler tüm öğretmenlerimizle ilgilenin, onlara zaman ayırın ve yardımcı olun, bu aynı zamanda bizim bir insanlık ve meslektaşlık görevimizdir. Özellikle mesleğe yeni başlayan arkadaşlarımız olmak üzere tüm öğretmen arkadaşlara gerekli ilgi ve alakayı mutlaka  bir yönetici olarak gösterin, zaten gösteriyorsunuz ama biraz daha bu konuda gayret içinde olalım.

Değerli arkadaşlar bu yıl Bilim Sanat Merkezimizde robotik kodlama ve STEM merkezi açtık şimdi bu çalışmanın mikro olanını 8 okulumuzda da başlattık. Bunun için Batman Belediyesi ile bir protokol imzaladık. Maalesef bu güne kadar teknoloji bizim zamanımızı aldı hep bizden götürdü. Ama artık diyoruz ki teknolojiyi kendi insanımızın hizmetine biz sunalım, çocuklarımız artık teknolojiyi kullanabilsin, teknoloji çocuklarımızın zamanını ve parasını harcamasın, kısacası teknoloji bizi değil biz teknolojiyi kullanalım. Bunun içinde bir ufuk lazım teknolojiyi tanımak lazım çocuklarımızın teknolojik felsefeyi kavraması lazım, işte bu robotik kodlama ve STEM merkezlerimizde bu ufuk çocuklarımıza kazandırılacak.

 Geçen yıl hep birlikte bir başka önemli konu olan çocuklarımıza kitap okuma kültürü kazandırma konusunda yoğunlaştık. Bunun için kitaplar alındı ve sizlerin de içinde bulunduğu çalışmalarla bu kitaplar çocuklara ulaştırıldı. Eğer bu kitapları biz öğrencilerimize okutamamışsak harcadığımız para ve çabamız boşa gitmiş demektir. Onun için bu yıl temin ettiğimiz bu kitapları mutlaka çocuklarla öğrencilerimizle buluşturacağız ve onlara okutacağız. Biz bu yılı artık kitabı dağıtma yılı değil de kitabı okuma yılı olarak belirleyeceğiz. Bildiğiniz gibi geçen dönem kütüphanesi olmayan okullarımıza kütüphane kazandırdık ve yeterince kitabı olmayan okul kütüphanelerine yeterli sayıda kitap ulaştırdık, artık bu kitapların öğrenciler tarafından okunması ve kütüphanelerden yeterince yararlanılması işi sizlere ve öğretmenlerimize düşmekte. Çocuklarımızı kitaplarla irtibatlandıralım, kitap rafta değil çocuğun elinde güzel ve kitabın bilgisi çocuğun zihninde güzel. Bunun için zaman zaman yanınıza birkaç öğrenci alın ve onları kütüphanelere götürerek kitaplara ilgi ve alakalarını arttırın. 

Değerli arkadaşlar son yıllarda ilimiz TÜBİTAK projelerinde artan bir başarı trendi yakaladı. Van bölge yarışmasına en çok proje gönderen ve 11 dalda birincilik alan il oldu. Türkiye Finalinde de en çok projesi sergilenen 4. İl olma başarısını gösterdi.  Bu gerçekten takdire şayan ve övünülecek bir durum, bunu kim yaptı, okul müdürlerimiz ve öğretmenlerimiz öğrencileri motive ederek yaptılar. Burada sadece başarı alınmadı, aynı zamanda öğrencilerimiz proje üretme noktasında beceri elde ettiler. Onlarda proje mantığı oluştu, proje mantalitesini kavradılar. Onun için bu proje üretme işini daha da arttıracağız, hedefimizi daha da büyüteceğiz. Bakın okul öncesinde ilimiz bir marka oldu. Kitap okumada da inşallah bir marka olacağız. Türkiye genelindeki kütüptaneleri dolaşın,  kütüphaneleri bu kadar güncel ve zengin başka bir il yoktur ve öğrencileriyle öğretmenleriyle bu kadar kitapla aşina olmuş bir il de yoktur, bu da övünülecek bir durum.

Değerli arkadaşlar gerek TÜBİTAK projelerinde gerekse STEM robotik kodlama projelerinde hedefimizi daha da büyüteceğiz ve bu konuda daha büyük projeleri hayata geçirmek için DİKA’ya bir proje sunduk. İnşallah projemiz geçerse artık teknolojiyi kullanan ve geliştiren yeni nesilleri yetiştireceğiz.

Değerli arkadaşlar ders dağlım çizelgelerini hazırlarken adil hazırlamaya azami özen gösterin, veli ile doğru ve sağlıklı bir diyalog içinde olun. Veli ile sağlıklı diyalog içinde olmanız olası sorunları da önleyecektir. Veli ziyaretlerinde bulunun ve velilerin eğitim sürecine dahil olmalarını sağlayın.

Velilerimize maddi külfet yükleyecek taleplerde bulunmayın. Hükümetimizin öğrencilere dağıttığı ücretsiz ders kitapları yeni eğitim öğretim döneminin başlamasıyla masalarının üzerinde hazır olacak. Bunla ilgili çalışmalarda tamamlanmıştır.

Okullarımızda görevli rehber öğretmenlerimizin daha aktif olmaları için onları teşvik edin, hem öğrencilere hem de öğretmenlere rehberlik konusunda gerekli desteği sağlamaları konusunda öncülük edin.

Değerli yönetici arkadaşlar; Sn. Bakanımız Prof Dr. Ziya Selçuk Beyin  “Öğretmen odalarını anlamadan eğitim sistemi anlayamazsınız."  sözünü kendinize şiar edinin, sizlerde öğretmenler odasını sık sık ziyaret edin. Öğretmenlerle sohbet edin, onları dinleyin, makul taleplerini yetine getirmeye çalışın. Bu yıl tüm bu konularda farkındalık oluşturalım arkadaşlar.” diye konuştu. Toplantı soru cevap bölümüyle sona erdi.

30-08-201830-08-201830-08-201830-08-201830-08-201830-08-201830-08-201830-08-201830-08-201830-08-201830-08-201830-08-201830-08-2018

 

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.