BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Deneyap Teknoloji Atölyeleri" Öğrenci Seçme Sınavı Başvuruları Başladı

Gelecek yüzyılın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak proje tabanlı, günlük yaşam problemlerini ele alan, öğrencilerin teknolojik becerilerini kazanmalarını sağlayan, kapsamlı ve farklı bir eğitim modeli ortaya koymayı amaçlayan "Deneyap Teknoloji Atölyeleri" için öğrenci seçme sınavı başvuruları başladı.


Batman'da eğitim-öğrenim gören 4. 5. 8. Sınıf ile lise hazırlık sınıfı ve 9. sınıf öğrencileri e-sınava başvuru yapabilecek. Öğrenciler, e-sınav ve uygulama sınavı olmak üzere iki aşamayı başarıyla tamamladıktan sonra Deneyap Teknoloji Atölyelerinde eğitim almaya hak kazanacak.

Programa dâhil olan ortaokul ve lise seviyesindeki öğrenciler, tasarım ve üretim, robotik ve kodlama, elektronik programlama ve nesnelerin interneti, yazılım teknolojileri, mobil uygulama, siber güvenlik, enerji teknolojileri, havacılık ve uzay teknolojileri, nanoteknoloji ve malzeme bilimi, yapay zekâ ve ileri robotik alanlarında 24 ay derinlemesine eğitim alacak ve ilgili eğitimler sonrasında 12 ay süresince takım arkadaşları ile birlikte kendi projelerini üretecekler.

Adayların elektronik ortamda yapılacak sınava ön başvurularını https://kys.turkiyeteknolojitakimi.org/ web sitesi üzerinden 4 Temmuz 2021 saat 23.59'a kadar tamamlamaları gerekiyor.

Ön başvurusu onaylanan adaylara sınav salonu ve sınav saatini seçme imkânı sunulacak. Ön başvuru süreci tamamlandıktan sonra sınav yeri ve seans seçimi 11 Temmuz 2021 tarihine kadar yapılabilecek. Ön başvurusunu tamamladıktan sonra sınav salonu ve sınav saatini seçen adayların başvuru aşaması tamamlanmış olacak. Adayların başvuru sürecini https://kys.turkiyeteknolojitakimi.org/   üzerinden mutlaka takip etmeleri gerekmektedir.

Sınav, 02 Ağustos- 23 Ağustos tarihleri arasında belirlenecek merkezlerde seanslar halinde gerçekleşecek.

Sınav takvimi ve Deneyap Teknoloji Atölyeleri Öğrenci Seçme Sınavı Kılavuzuna ulaşmak için tıklayınız.

Deneyap Teknoloji Atölyeleri Öğrenci Seçme Sınavına başvurmak için tıklayınız.

Deneyap Teknoloji Atölyeleri öğrenci seçme sınavı başvuru adımları kılavuzu için tıklayınız.

Deneyap Teknoloji Atölyeleri Öğrenci Seçme Sınavı Başvuru Bilgilendirme Videosu için tıklayınız.

Deneyap Türkiye, Cumhurbaşkanlığımızın 100 Günlük Programında yer alan "81 İlde 100 Deneyap Atölyesi Kurulması" hedefi doğrultusunda Bakanlığımız, Gençlik ve Spor Bakanlığı, TUBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı iş birliği hayata geçirilen Deneyap Atölyelerinde öğrenciler 3 yıllık bir eğitim programına alınacaklar.

Deneyap Teknoloji Atölyelerinde ortaokul ve lise olmak üzere iki farklı düzeyde eğitimler verilmektedir.

Eğitim süreci ilk 24 ay proje temelli dersler ve son 12 ay takımlar dönemi olmak üzere 2 aşamadan oluşmaktadır.

24 Ay ders döneminde 11 ayrı başlıkta teknoloji ve proje geliştirme temelli eğitimler alan öğrenciler her eğitim programı sonrasında takım halinde proje çalışması yaparak bu projelerini sergilerler.

24 aylık eğitim programlarının tamamlayan öğrenciler, yatkın oldukları alanlarda oluşturdukları takımları ile usta ağlarımızdan mentörlük desteği alarak ulusal ve uluslararası yarışmaya katılırlar.

 

21-06-2021

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.