BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Çıraklık Eğitimi Toplantısı” Yapıldı

Milli Eğitim Temel Kanununda yapılan düzenlemeler ile Mesleki ve Teknik Eğitimde yapılan düzenlemelerin değerlendirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla “Çıraklık Eğitimi Toplantısı” yapıldı.
“Çıraklık Eğitimi Toplantısı” Yapıldı

Batman Mesleki Eğitim Merkezi toplantı salonunda İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran başkanlığında gerçekleşen “Çıraklık Eğitimi Toplantısına” Milli Eğitim Şube Müdürü Abdulvahap Hınç, Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Rıdvan Ulu, Batman Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Şeyhmus İşcan, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği Genel Sekreteri Süleyman Güneş,  Organize Sanayi Bölgesi Müdür Yardımcısı Recep İzmir, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Salih Kaplan, Küçük Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Kavuş, koordinatör öğretmenler ve öğrenci temsilcileri katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran: “Bakanlığımız mesleki eğitimde son yıllarda çok ciddi çalışmalar yapıyor. İşveren kesiminden gelen talepleri de ciddi anlamda değerlendiriyor. Yerelde de işverenin taleplerini biz değerlendiriyor ve yerine getiriyoruz. Ayrıca geride bıraktığımız yılın sömestr tatilinde mesleki eğitim çalıştayı yaptık. Türkiye’de Sayın Cumhurbaşkanımızın startını verdiği bir istihdam seferberliği başlatıldı. İstihdamın olması için öncelikle herkesin işin içine girmesi lazım. Eğitim kurumları olarak biz gençleri iyi yetiştirmeliyiz ayrıca iş çevrelerinin de gerekli istihdamı sağlaması lazım. Bu noktada en önemli görev eğitimcilere düşüyor. İyi eğitilmemiş birini kimse istihdam etmez. İstihdam üretim odaklıdır. Yani istihdam kaliteli üretim içindir. Kaliteli bir üretim içinde bireylerin donanımlı yetişmesi gerekir. Bu sebepten ötürü bizim öncelikle eğitim konusuna eğilmemiz gerekiyor. Eğitimde teorik kısma çok yoğunlaştık ama pratik kısma yeterince önem vermedik. İşveren de haklı olarak hem teorik hem pratik açıdan iyi yetişmiş eleman istiyor. İyi eğit donat bende istihdam edeyim diyor. Bu nedenden ötürü bakanlığımız son yıllarda bu işe eğildi. Mesleki eğitimle ilgili çok ciddi çalışmalar yapılıyor. Bu anlamda Batman’da bu işle ilgili siz değerli paydaşlarımızın bizlere vermiş olduğunuz desteklerinizden dolayı teşekkür ederiz. İnşallah bayramdan sonra daha geniş katılımlı bir toplantı yapacağız. Katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Mahmut Kurtaran’ın konuşmasının ardından Milli Eğitim Şube Müdürü Abdulvahap Hınç ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Rıdvan Ulu birer bilgilendirme konuşması yaptılar.

23-06-201723-06-201723-06-201723-06-201723-06-201723-06-2017

 

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.