BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÇELİK, Parçalı Güneş Tutulması Hakkında Bilgi Aldı

Cuma günü gerçekleşecek olan kısmi güneş tutulması nedeniyle Atatürk Ortaokulu Konferans Salonunda öğrencilere sunum yapılacak.
ÇELİK, Parçalı Güneş Tutulması Hakkında Bilgi Aldı

Etkinlik öncesi Atatürk Ortaokulunu ziyaret eden Milli Eğitim Müdürü Mehmet ÇELİK hazırlıklar hakkında Okul Müdürü Hayri Nurullah YILDIRIM ve Astronomi Topluluğu Başkanı Astronom Mahmut TEKEŞ’ten bilgi aldı. Ziyarette gerçekleşecek olan kısmi güneş tutulması ve yapılacak olan etkinlikle ilgili yapılan bilgilendirmede; 20 Martta gerçekleşecek Tam Güneş Tutulması, ülkemizde parçalı ( tutulmanın %40 nı ) olarak gözlemlenecek. İlimizde tutulma 11.20 ile 13.00 saatleri arasında gerçekleşecektir.

            1999 ve 2006 yıllarında gerçekleşen güneş tutulması, tam tutulma şeklindeydi. (%100) 20 Martta meydana gelecek güneş tutulmasından sonra ki tutulma, Ülkemizde 2020 yılında izlenecek.

            Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Mezapotamya Astronomi Topluluğu (MAT) ve Atatürk İlk ve Orta Okulunun düzenleyeceği, Batman da parçalı güneş tutulması etkinliği, Cuma günü gerçekleşecektir.

            Programda Eğitim Gönüllüsü ve Mezopotamya Astronomi Topluluğu Başkanı Astronom Mahmut TEKEŞ, Güneş Tutulmaları ile ilgili Atatürk Ortaokulu Konferans Salonunda, önce ilkokul öğrencilerine, daha sonra Ortaokul öğrencilerine bilgilendirme sunumu yapacak.  Aynı zamanda konu ile ilgili etkinlik kapsamında sergi olacak. Havanın açık olması halinde, teleskop ve güneş tutulması gözlükleriyle gözlem gerçekleştirilecek.

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.