BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

‘Beslenme Dostu’ 117 Okula Sertifika Verildi

‘Beslenme Dostu Okul Projesi’ kapsamında ‘Beslenme Dostu Okul’ sertifikası almaya hak kazanan okullara sertifikaları verildi.
‘Beslenme Dostu’ 117 Okula Sertifika Verildi

Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ‘Okul Sağlığı Programı’ kapsamında yapılan protokol gereği hayata geçirilen “Beslenme Dostu Okul Projesi” ile öğrencilerin sağlıklı beslenme, obezitenin önlenmesi, hareketli yaşam konularında duyarlılığın arttırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda belirlenen kriterleri yerine getiren 117 okula İl Kültür Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen törenle sertifikaları verildi.

Sertifika Törenine İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Osman Sünger, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Mehmet Uğur Karabat,  sağlık personelleri ile okul yöneticileri katıldı. Günün önemine binaen birer konuşma yapan İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Osman Sünger ve İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran; sağlıklı beslenme, obezite ve fiziksel aktivitenin önemine dikkat çektiler.

İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Osman Sünger ‘Beslenme Dostu Okul Projesi’ne yaptığı konuşmada “Okul çağı, büyüme ve gelişmenin en hızlı olduğu ve yaşam boyu sürebilecek davranışların büyük ölçüde oluştuğu çok önemli bir dönemdir. Okul başarısını artırmak, eğitim ve öğretimin kalitesini yükseltmek, gelecek nesillerin daha güçlü, sağlıklı olmalarına temel hazırlamak için çocuklarımızın hareketli bir hayat ve sağlıklı beslenmelerine önem verilmelidir. Bu bağlamda Bakanlığımız tarafından “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” çerçevesinde yürütülmekte olan Beslenme Dostu Okul Projesi ile okulların öğrencilere sağlıklı beslenme ortamları oluşturmasının teşvik edilmesi amaçlanmaktadır. Beslenme Dostu Okul Projesi ile okullarda sağlıklı beslenme, düzenli fiziksel aktivitenin özendirilmesi sağlanmak suretiyle obezitenin önlenmesi için gayret gösterilmekte ve bu konuda yapılan iyi uygulama örnekleri desteklenmektedir. Bu çerçevede Müdürlüğümüz ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliğiyle oluşturulan değerlendirme komisyonu tarafından, belirlenen kriterler doğrultusunda her yıl ilimiz genelinde söz konusu sertifika için başvuruda bulanan okullar denetlenmekte olup, şu ana kadar toplam 117 okul “Beslenme Dostu Okul Sertifikası” almaya hak kazanmıştır. 2018-2019 eğitim-öğretim döneminde de toplam 67 okulun başvurusu değerlendirmeye alınmıştır. Dönem sonuna kadar ilimiz genelinde 250 okula sertifika vermeyi hedeflemekteyiz”  dedi. İl Sağlık Müdürü Sünger’in ardından İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran kürsüye gelerek bir konuşma yaptı.

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran; “ Çok kıymetli hazirun malumunuz Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliği ile son yıllarda çok güzel projeler hayata geçirildi.  Beslenme Dostu Okul, Beyaz Bayrak projeleriyle Sağlık Müdürlüğümüzün gayretleri, takipleri ve sizlerin de yoğun çalışmalarınızla gerçekten çok güzel sonuçlar elde edildi. Türkiye genelinde bu çalışmalarda ilk 10 il arasında bulunmanın da gururunu yaşıyoruz. Bu nedenle ben emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Ama tabi bu yetmiyor biz bu çalışmaları daha da yoğunlaştırılarak daha fazla okulumuzun bu kriterlere sahip olmasını sağlayacağız. Ben her zaman söylüyorum biz çocukların sadece eğitim öğretiminden mesul değiliz. Biz çocukların yemek yemesinden yürümesine konuşmasından koşmasına kadar her şeyden kendimizi mesul görüyoruz. Okul müdürlerimize söylediğimiz gibi kantin denetimlerini sık yapmamız lazım, yani çocukların kantin saatlerinde Okul Müdürleri, Öğretmenler ve Rehber Öğretmenler olarak orada bulunmamız lazım. Çocuk ne kadar dengeli bir alışveriş ve ne kadar dengeli bir beslenme yapıyor bunu takip etmemiz gerekir. Obezite ve diyabet maalesef küçük yaşlarda çocuklarda büyük bir sorun haline geldi. Bunun birçok sebebi var ama ben bir başka noktaya değinmek istiyorum. Tasarruf alışkanlığını yitirdik. Tasarruf alışkanlığı olmayınca israf meydana geliyor ve israf beraberinde birçok sorunu getiriyor. Bizim özellikle tasarruf ve israf konusunda çocuklarımıza okulda bir bilinç kazandırmamız lazım.” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından kısa bir belgesel izlendi ardından sertifika almaya hak kazanan okullara ‘Beslenme Dostu Okul’ sertifikaları verildi.

12-10-201812-10-201812-10-201812-10-201812-10-201812-10-201812-10-201812-10-201812-10-201812-10-201812-10-201812-10-201812-10-2018

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.