BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Batman'da Mesleki Eğitimde Büyük Proje

"Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi" kapsamında bulunan okul öğrencilerine yönelik TOBB Güzel Sanatlar Lisesi tarafından düzenlenen müzik ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mahmut KURTARAN tarafından ödülleri verildi.
Batman'da Mesleki Eğitimde Büyük Proje

''Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi" kapsamında TOBB Güzel Sanatlar Lisesi öğretmenleri tarafından istekli öğrencilere yetenekleri doğrultusunda 2 ay boyunca hem çevrim içi hem de yüz yüze eğitim verildi.

Okul müdürlerini ve öğrencileri makamında ağırlayan İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mahmut KURTARAN, TOBB Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü Veysi AKSOY'dan yapılan çalışmalar ve yarışmayla ilgili bilgi aldı. Başarılı öğrencileri tebrik eden İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mahmut KURTARAN, öğrencilerle bir süre sohbet etti.

İl Milli Eğitim Müdürümüz KURTARAN: ''Sevgili Öğrenciler, Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi kapsamında beş okulumuz yer alıyor. Proje kapsamında bulunan beş okulumuza yönelik ciddi çalışmalar yaptık. Öğrencilerimize, öğretmelerimize ve velilerimize yönelik birçok çalışmayı hayata geçirdik.

Bu kapsamda öğrencilerimizin akademik, sportif ve mesleki başarılarını artırmaya yönelik rehberlik hizmetleri sunduk. Sınava girecek öğrencilerimize Rehberlik ve Araştırma Merkezimiz tarafından eğitimler verildi. Bu okullarımızdaki öğrencilerimizin müzik, tiyatro, resim ve sinema gibi sanatsal etkinliklere katılımlarını destekleyeceğiz.

Proje kapsamındaki okul yöneticilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize yönelik çeşitli eğitimler düzenledik.

Öğrencilerimiz için Ölçme ve Değerlendirme Merkezimizce hazırlanmış olan ''Beceri Temelli Tekrar Testleri'' basılı hale getirerek öğrencilerimize ulaştırdık.

Bundan sonraki süreçte de proje kapsamındaki okullarımızın fiziksel şartlarını geliştirmeye yönelik çalışmalar devam edecektir. Okullarımıza spor aktiviteleri yapabilecek yaşam merkezleri ve tasarım beceri atölyeleri oluşturmaya devam edeceğiz.

Ayrıca projemiz kapsamında Güzel Sanatlar Lisemiz ile iş birliği yaparak sizlerin sanatsal anlamda kendilerini geliştirmelerine katkı sunmak istedik. Bu kapsamda yaptığımız resim ve müzik yarışması sonucunda sizler başarılı oldunuz. Bu başarınızdan dolayı sizleri ve sizlerin başarınızda emekleri geçen öğretmenlerinizi tebrik ediyorum." dedi.  

Gerçekleşen ziyaretin sonunda İl Milli Eğitim Müdürümüz KURTARAN, öğrencilere başarılardan dolayı saz, gitar ve resim seti hediye etti.

İlimizde 'Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi' kapsamında bulunan Sason, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Batman Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Batman Malabadi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Batman Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Hasankeyf Beşir Tutuş Çok Programlı Anadolu Lisesi idareci, öğretmen, öğrenci ve velilerine yönelik yapılan çalışmaların yanı sıra 5 okulda fiziki açıdan ihtiyaç duyulan farklı çalışmalar başlatıldı.     

''Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi'' kapsamında il ve ilçelerimizde bulunan beş okulun öğretmen ve idarecilerine yönelik İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün Ölçme ve Değerlendirme Merkezi ve Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) işbirliği ile yürütülen TYT-AYT analizleri yapıldı.

Batman Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM); tarafından ise ''Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi'' kapsamında Öğretmen ve Öğrenci Arasındaki Çift Yönlü Motivasyon İlişkisi ve İletişim konusu proje dâhilindeki okullarda çalışmalar devam ediyor.

Müdürlüğümüz Ölçme ve Değerlendirme Merkezi ( ÖDM ) tarafından ''Sınıf İçi Ölçme ve Değerlendirme'', ''Tamamlayıcı Değerlendirme'' çalışmalarında akademisyen ve konu uzmanlarınca iş birliği yapıldı. 'Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi' kapsamında bulunan okullarda görevli 200 öğretmenimize eğitim ve seminerler verildi.  Ölçme ve Değerlendirme Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü Ölçme ve Değerlendirme Uzmanı Eray Selçuk tarafından proje kapsamında bulunan 5 okulumuzda görevli öğretmenlerimize yönelik 'Çoktan Seçmeli Madde Yazımı ile Beceri Temelli Madde Yazımı' konularında online eğitimler verildi.

Yine Batman Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Yusuf SÖZER tarafından Proje kapsamında bulunan 5 okulumuzda görevli 200 öğretmenimize akademik bilgiler verilerek, Ölçme ve Değerlendirme Merkezince yapılan çalışmalarla yapılabilecek çalışmalar anlatıldı. Bu hususta; meslek liselerinde okuyan öğrencilerin portfolyolar ve rubrikler bağlamında başarılarının değerlendirilmesi, projelerde uygulanabilecek rubrikler, öğretmenlerin sınıflarında hazırlayabilecekleri başarıyı ölçen rubriklerin içeriklerine yönelik eğitimler verildi.

Covid-19 salgınıyla birlikte geçilen uzaktan eğitim sürecinin değerlendirmesi kapsamında Batman ÖDM tarafından yapılan anket çalışmaları, ihtiyaç analizleri doğrultusunda öğrencilerin yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitim dönemlerindeki psikolojik durumlarına yönelik online seminer verildi. Uzman Psikiyatrist Doç. Dr. Veysi ÇERİ'nin katıldığı seminerde öğretmenlere, salgın dönemi ve sonrası öğrencilerde oluşabilecek anksiyete bozuklukları, kaygı durum bozuklukları, aile ve okul iş birliği açısından sürecin değerlendirilmesi, kriz durumlarına karşı yapılması gereken faaliyetler öğretmenlerle paylaşıldı.

Ayrıca 'Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi' kapsamında öğrencilerin istifade edebilmesi için Ölçme ve Değerlendirme Merkezimizce hazırlanmış olan ''Beceri Temelli Tekrar Testleri '' kitapları öğrencilerimize ulaştırıldı. 9.-10.-11. Sınıflara yönelik hazırbulunuşluk sınavı uygulandı. Hazırbulunuşluk sınavı neticesinde öğrencilere yardımcı destek programı uygulandı. Proje kapsamında yapılan toplantılar, eğitimler ve ilgili materyal destekleriyle meslek liselerinde okuyan öğrencilerin akademik başarılarının arttırılması, ilerleyen süreçlerde YKS gibi merkezi sınavlarda başarılarının yükselmesi hedeflendi.  Projenin sonuçları ilerleyen dönemlerde Batman İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce takip edilecek ve proje okullarımızın akademik, bilişsel ve mesleki yönden gelişimleri için çalışmalar devam edecektir.

Cumhuriyet Meslek ve Teknik Anadolu Lisesinde inşaat bölümü ve Elektrik ve Elektronik bölümleri ile ilgili DÖSE açıldı.

Batman Bilim ve Sanat Merkezi 1000 okul projesi kapsamında meslek lisesi öğrencilerine yönelik ahşap, yapay zeka, yazılım, robotik kodlama, fizik, kimya ve biyoloji atölyeleri düzenlendi.

Bakanlığımızın ülke genelinde başlatmış olduğu 1000 okul projesi kapsamında; 5 okulumuzda idareci, öğretmen ve öğrencilere Milli Eğitim Müdürlüğümüz İlk Yardım Eğitim Merkezinde iki günlük ilk yardım eğitimi verildi. Verilen eğitimin öğrencilerde ilk yardım bilincinin gelişmesi; öğrencilerimizin, yaralı ve hastalara doğru bir müdahale tarzı geliştirmeleri açısından çok faydalı olacağı, öğrencilerin eğitimden sonra yaralı ve hastaya müdahale ederken yanlış uygulama yapmanın önüne geçilmesi planlanarak öğrencilere farkındalık eğitimi verilmiştir.

Halk Eğitim Merkez Müdürlüğü tarafından veli bilgilendirme seminerleri düzenlendi. Velilerimizle ilgili alınan talepler doğrultusunda Halk Eğitim Merkez Müdürlükleri tarafından eğitimler organize edildi.

Okullar arası başarı farklarını azaltmak ve mesleki eğitimi güçlendirmek amacıyla hayata geçirilen Mesleki Eğitimde 1000 Okul projesi kapsamında Batman'da yer alan 5 meslek lisesi için kütüphane kurulum ve iyileştirme çalışmaları tamamlandı.

Aralık 2020'de ilimizde bulunan 5 okul ile başlatılan kütüphane kurulum/yenileme çalışmaları; Bakanlık merkezli planlama doğrultusunda, proje kapsamındaki diğer okulları da içine alacak şekilde organize edilerek tamamlandı.

Proje kapsamındaki okulların kütüphanelerinde, sağlanan teknoloji desteği ile birlikte fiziksel iyileştirmelerin yanı sıra kitap çeşitliliği de artırıldı.

Batman ilimizde 'Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi' kapsamında; Sason, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Batman Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Batman Malabadi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Batman Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Hasankeyf Beşir Tutuş Çok Programlı Anadolu Lisesi bulunuyor.

07-06-202107-06-202107-06-202107-06-202107-06-2021

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.