BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Batman 2. Eğitim Çalıştayı” Yapıldı

“Eğitimde Yerel Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konulu “Batman 2. Eğitim Çalıştayı” Batman Öğretmenevi toplantı salonunda gerçekleşti.
“Batman 2. Eğitim Çalıştayı” Yapıldı

Bu yıl ikincisi yapılan, ‘Batman Eğitim Çalıştayı’na Vali Azmi ÇELİK, Milli Eğitim Müdürü Mehmet ÇELİK, Akademisyenler, eğitim sendika temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri katıldı.

Çalıştay’ın açış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet ÇELİK yaptı. 

 

 “Bugün burada gerçekleştireceğimiz çalıştayla, siz değerli katılımcıların bizlerle paylaşacakları sorunlar ve çözüm önerilerini de dikkate alarak bir kez daha aynaya bakmak istiyoruz” diyen Milli Eğitim Müdürü Mehmet ÇELİK;“Eğitimle ilgili sorunlara bizlerin dışındaki paydaşların nasıl baktıklarını öğrenmek, onların görüşlerine başvurmak, sorunlara birlikte çözüm üretmek ve çocuklarımıza nasıl daha güzel bir gelecek bırakabiliriz endişesiyle bunları paylaşmak bu çalıştayı gerçekleştirmekteki ana hedefimizdir.  Eğitim-öğretimimizde değişen zaman içinde kara tahta yerini akıllı tahtaya bırakmaya başladığı gibi; “sus, sessizce dersi dinle” anlayışı yerine, “konuş, anlat, eleştir, görüşünü söyle” yaklaşımı hâkim olmuştur.

Şüphesiz ki, sorunların tümünü bir anda çözmek mümkün değildir, ancak bu yolda bizden sonra gelecek kuşaklara iyi örnek olmak da azımsanacak bir davranış değildir. Herkesin soruna bakış açısı farklı olabilir, önemli olan iyiye, doğruya ve güzele ulaşabilmektir. Doğruyu ve güzeli kimden gelirse gelsin kabul etmektir. Değerli katılımcıların. Öğrenme-öğretme etkinlikleri, eğitimde fırsat eşitliği, öğretmenlerin etkililiği, okul yönetimi, okul- toplum işbirliği vb konularla ilgili eleştiri ve çözüm önerilerini bizimle paylaşacakları için şimdiden kendilerine teşekkür eder.  Aktaracağınız bilgilerin ilimiz ve geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız için hayırlara vesile olmasını temenni ederim” dedi.

Milli Eğitim Müdürü Mehmet ÇELİK’in açış konuşmasının ardından kürsüye Vali Azmi ÇELİK gelerek bir konuşma yaptı.

Eğitim ülkemizin ve tüm ülkelerin en önemli sorunlarından birini teşkil ediyor diyen Vali Azmi ÇELİK; “Bu konuda atılacak olan adım, ülkenin imarı noktasında atılacak önemli bir adım olacak.  Fiziki yapı itibarı ile geçmişten günümüze kadar yapılan birçok şey var.  Derslik sayısında, okul sayısında önemli artışlar var, tüm bu gelişmelere rağmen ortada bir sorun var.  Burada yapacağımız çalışmamızın ismine çalıştay dedik, ama asıl amacımız birbirimizi anlamamızdır. Milli Eğitim Teşkilatının Okullar bazındaki temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları, Eğitim Sendikaları ve Özel Okulların Temsilcileri tarafından, burada dile getirilecek sorunlar ve çözüm önerileri, kayıt altına alınmak suretiyle, uygulayıcılar tarafından adım adım hayata geçirilecek.

Burada dile getirilecek olan sorunların, yerel sorunlar ve çözüm önerileri olması önem arz ediyor. Genel ve Merkezi Yönetim ile ilgili sorunlar ve çözüm önerileri de, ilgili yerlere iletilecek.  Orta ve uzun vadede yapılacaklar belli, bizim önceliğimiz kısa vadede, yani 2015-2016 Eğitim Öğretim yılında, başarımızı 10 veya 20 puan nasıl arttırabiliriz. Ülke sıralamasında 65’lerden, nasıl 45’lere, 40’lara ve 35’lere düşürebiliriz, onun arayışı içinde olmalıyız. Çocuklarımızın hak ettikleri eğitim öğretim yuvalarında, eğitim hayatlarına devam etmelerine vesile olacak, hem de ufak da olsa, katkı sunmanın mutluluğunu yaşamış olacağız. Hepimize, ilimize katkı sağlayacak olan bu çalıştayın, hayırlı olmasını diliyor, katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

           

Yapılan açış konuşmalarının ardından “Batman 2. Eğitim Çalıştayı” öğleden önce iki oturumla Batman Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Şemsettin DURSUN’un moderatörlüğünde gerçekleşirken.  Öğleden sonra da yine iki oturumla, Siirt Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Davut OKÇU moderatörlüğünde gerçekleşti.

4 oturumla gerçekleşen Batman 2. Eğitim Çalıştayı’nda katılımcılar Eğitimdeki sorunlar ve çözüm önerilerini konuştular. Gün boyu devam eden çalıştay’a neredeyse tüm gününü ayıran Sayın Valimiz Azmi ÇELİK’in eğitime gösterdiği bu duyarlılığına katılımcılar memnuniyetlerini ifade ettiler.  4 Oturumla gerçekleşen çalıştay toplu hatıra fotoğrafıyla sona erdi.

 

           

 

 

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.