BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bakanlarımız Şenay Öğretmenimizin Okulunda İlköğretim Haftası Açılış Programına Katıldılar

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, eşi Hamdiye Soylu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya ile Milli Eğitim Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Funda Kocabıyık 2017-2018 eğitim-öğretim yılı açılış törenine katılmak üzere özel uçakla ilimize geldiler.
Bakanlarımız Şenay Öğretmenimizin Okulunda İlköğretim Haftası Açılış Programına Katıldılar

Havalimanından Kozluk ilçesine geçen İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya ile Milli Eğitim Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Funda Kocabıyık geçtiğimiz yıl bölücü terör örgütü tarafından şehit edilen Şenay Aybüke Yalçın öğretmenimizin adının verildiği “ Kozluk Şehit Şenay Aybüke Yalçın Çok Programlı Lisesi”nde 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı açılış törenine katıldılar.

Açılış törenine Bakanlarımızın yanı sıra Vali Ahmet Deniz, eşi Olcay Deniz, Milletvekilimiz Ataullah Hamidi, Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Dede, İdare Mahkemesi Başkanı Berkan Ayturan, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, Vali Yardımcısı Serap Özmen Çetin,  kamu kurum yöneticileri, siyasi parti ve STK temsilcileri, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

2017-2018 eğitim öğretim yılı açılış programında İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Vali Ahmet Deniz, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Betül Sayan Kaya birer konuşma yaptılar. İlk konuşmayı İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran yaptı.

Kurtaran; “2017-2018 eğitim-öğretim yılına merhaba demenin, ülkemizin her yerinde olduğu gibi ilimizde de yeni eğitim-öğretim yılına başlamanın heyecanını yaşıyoruz.

Eğitim Öğretim yıl açılışı vesilesiyle ilimize teşrif eden Sayın Bakanlarımıza ve kıymetli misafirlerimize hoş geldiniz diyor, şükranlarımı arz ediyorum.

Sayın Bakanlarım;

Bu heyecanın yanında aynı zamanda yüreğimiz de tarif edilmez bir hüzün taşımaktayız. Hüznümüzün sebebi ise ömrünün ve çok sevdiği mesleğinin baharında bölücü terör örgütü tarafından şehit edilen Şenay Aybüke Yalçın öğretmenimizin aramızda olmayışıdır. Bu gün burada Şenay Öğretmenimiz bedenen olmasa da ruhen bizimle beraberdir ve şu an eminim öğrencilerine tebessüm etmektedir. Çünkü biz inanıyoruz ki şehitler ölü değildirler bilakis diridirler.

Sayın Bakanlarım;

İlimizde eğitimin kalitesini ve niteliğini artırmak adına tüm eğitim camiası olarak yoğun çabalar sarf etmekteyiz. Sizlerin de talimatları ile hem fiziki, hem de fikri anlamda birçok projeyi hayata geçirebilmenin gayreti içerisindeyiz. İşlevini yitirmiş ve öğrencilerimizin ihtiyacına cevap vermeyen okul binalarımızın yerini yeni ve modern eğitim kurumları almaktadır.

Okullarımızdaki bu fiziki gelişimleri yanı sıra öğrencilerimizin akademik ve kişisel gelişmeleri içinde hep birlikte özverili çalışmalar yürütmekteyiz. Geçtiğimiz yıl Sayın Valimizin himayelerinde başlattığımız “Nitelikli Eğitime Kararlı Adımlar” adlı, ana projemiz bünyesinde “Akademik Başarıyı Arttırma, Değerler Eğitimi, Kültürel-Sosyal ve Sportif Alanlarda” birçok çalışma yapıldı.

Bu çalışmalardan biri olan “Çocuğumu Seviyorum Anasınıfına Gönderiyorum” projemiz ile ilimiz genelinde okul öncesi okullaşma oranında %80’e veren artış sağladık. Bu başarılı çalışmamamızdan dolayı Bakanlığımız tarafından bu yıl Okul Öncesi Eğitimin zorunlu hale getirildiği Pilot illerden biri olarak seçildik.

Sayın Bakanlarım,

Öğrencilerimizi geleceğe hazırlarken ruh kökümüzü inşa eden milli ve manevi değerlerimiz bizlere rehber olmaya devam edecektir. Yeni yetişen bir nesil, geçmişini bildiği oranda geleceğini daha sağlam imar edebilir. Bizler öğrencilerimizi köklü medeniyet dinamiklerimizden aldığımız birikimi ile geleceğe hazırlamak zorundayız. Çünkü hepimizin malumu olduğu üzere geçmişini bilemeyen toplumlar geleceklerini inşa edemezler. Fatih Sultan Mehmet Han’ı tanımak ve onun çağ kapatıp, çağ açan ufkuna erişmek ancak hocası Akşemseddin’i anlamak ile mümkündür.

Farabi’yi, İbn-İ Sinayı, Gazali’yi, İbn’i Rüşd’ü , İbn’i Haldun’u, Biruni’yi  tanımak ve anlamak düşünsel duruşumuzu, bu güne ve yarına bakışımızı daha sağlıklı hale getirecektir.

Sayın Bakanlarım,

Sizlerin de bildiği gibi Milli Eğitim Bakanlığımız son yıllarda genel bütçeden en büyük payı alan bakanlık olarak önemli projelere ve yeniliklere imza atmaktadır.

Bunlardan birkaçını müsaadelerinizle zikretmek istiyorum.

-Özel Resmi bütün okullarımızdaki öğrencilerimize dağıtılan ders kitapları,

-Dünyada bir ilk olan FATİH PROJESİ. Bu proje kapsamında birçok okulumuzda kurulumu tamamlanan etkileşimli tahtalar…

- İlköğretimde olduğu gibi ortaöğretim öğrencileri içinde getirilen taşıma ve yemek hizmeti…

- Özel okullarda öğrenim görecek öğrencilere verilen “Eğitim ve Öğretim Desteği”

- Güncellenen ve yenilenen öğretim programları

 Sayın Bakanlarım,

Ama maalesef bütün bu güzelliklere, istikbalimize ve demokrasimize çok yakın bir tarihte hain bir saldırı gerçekleşti. Bilindiği üzere 15
Temmuz 2016 tarihinde bir grup terörist ile onların içeriden ve dışarıdan işbirlikçisi olan hainler tarafından Türkiye Cumhuriyeti Devletini, demokrasimizi ve Milli İradeyi hedef alan alçak bir darbe girişiminde bulunuldu. Başkomutan olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın Liderliğinde Hükümetimizin, Güvenlik Kuvvetlerimizin ve Halkımızın kahramanca mücadelesi sonucunda bu kanlı girişim engellendi.

Milletimizin direnişi ile demokrasimiz kazandı. Milletimiz bu demokrasi sınavında yüzünün akı ile geçmiştir. Tarihe şanlı bir direniş olarak geçen bu mücadelede göğsünü siper, canlarını feda eden şehitlerimizi anmak, hatırlamak ve hatırlanmalarını sağlamak milli ve insani sorumluluğumuzdur.  Bu manada milletimizin kahramanlık öyküsünün bilinmesi anlatılması ve gelecek nesillere aktarılması milli vazifemizdir.

Sayın Bakanlarım,

Ülkemiz genelinde yeni bir eğitim öğretim yılına başlayacak, 18 Milyon yarınlarımızın teminatına 10 binlerce okulda 1 Milyonu aşkın öğretmen olarak hizmet etmekten büyük onur duymaktayız. İlimiz genelinde 167.300 öğrencimiz ve 9180 öğretmenimiz ile 702 okulumuzda uzun ve yoğun eğitim öğretim dönemine bugün başlamış bulunmaktayız.

Bu vesileyle 2017-2018 eğitim öğretim yılının ülkemize ve ilimize hayırlı olmasını temenni eder, adı bu okulumuzda ve gönüllerimizde sonsuza dek yaşayacak olan Şenay Aybüke YALÇIN öğretmenimize bir kez daha Allah’tan rahmet diler, saygılar sunarım” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut kurtaranın ardından Vali Ahmet Deniz bir konuşma yaptı.

Konuşmasında 9 Haziran tarihinde bölücü terör örgütü mensuplarınca düzenlenen hain bir saldırı sonucu şehit olan Şenay Aybüke Yalçın’ın ismini verdiğimiz Çok Programlı Anadolu Lisesinde, 2017-2018 eğitim öğretim yılını anlamlı ve duygulu bir törenle açtıklarını belirten Vali Deniz; “Vatan sevgisiyle, eğitim öğretim aşkıyla ülkesi için çırpınan genç ve idealist öğretmenimizi şehit eden hainleri bir kez daha lanetliyorum. Hiçbir değere sahip olmayan hain bölücü terör örgütü ve onu piyon olarak kullananlar, asla amaçlarına ulaşmayacaklar. Çünkü bizler bin yıldır Kürt’ü, Türk’ü, Çerkez’i, Arap’ı ile Sünni’si ve Alevi’siyle bu coğrafyada kardeşçe birlik ve beraberlik içerisinde yaşıyoruz, yaşamaya da devem edeceğiz.” dedi.

 Ülkemizde son yıllarda eğitimde çok önemli yatırımlar imza atıldığını, İlimizde de mevcut 5 bin 400 dersliğin, 4 bini yeni yapıldığını ve 800 dersliğin inşasının da devam ettiğini belirten Vali Deniz; “2023, 2053 ve 2071 hedeflerimize ulaşabilmek için çocuklarımızı bilim ve teknolojinin gerektirdiği şartlar yanında, düşünen, tartışan, araştıran ve yüreği insan sevgisiyle dolu, milli ve manevi değerler çerçevesinde, tarihi ve kültürel derinliğine sahip, vatanını, milletini ve bayrağını seven bireyler olarak yetiştirmek zorundayız. İlimizde eğitim kalitesini artırmak için geçen yıl başlattığımız Nitelikli Eğitime Kararlı Adımlar projesi bu yılda kapsamlı bir şekilde devem edecektir. Ülkemizin geleceği olan gençlerimizin daha iyi bir eğitim almaları için yapılması gerek her şey yapılacaktır. Bu bizim öncelikli görevimizdir” dedi. 

Daha sonra bir konuşma yapan İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, Şenay Aybüke Yalçın Çok Programlı Anadolu Lisesi´nde eğitim-öğretim yılı açılışında bulunmaktan büyük bir onur duyduklarını belirterek, eğitim ve öğretim yılının ülkeye, öğrencilere, öğretmenlere ve velilere hayırlı ve uğurlu olması dilediğinde bulundu.

 “Bu Yılın Birinci Dersi Şenay Aybüke Yalçın´dır”

 “Bu yılın birinci dersi Şenay Aybüke Yalçın´dır, Necmettin öğretmendir. Onların bize anlattıkları, sunduklarıdır” diyen İçişleri Bakanımız; “Belki bu okulunu bitirip, diplomasını alan birine yarın öbür gün doktor, kaymakam veya vali diye müracaat edeceğiz. Hayallerinizden sakın ayrılmayın, özünüzden sakın ayrılmayın. Bizim medeniyetimiz bize yeter. Bizim anne, baba ve öğretmenlerimizin öğrettiği bize yeter. Şenay Aybüke Yalçın’ın bıraktığı emanet emin ellerdedir. Sen okulun bahçesinde olmasan da onur ve gurur duyuyoruz. Bize, diğer eğitim şehitleri gibi büyük bir sorumluluk bıraktın. Bize büyük bir emanet bıraktın. Bu emanetin farkındayız ve sımsıkı sahip çıkacağız.”

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım´ın selam, sevgi ve muhabbetleri ile başarı dileklerini ileten İçişleri Bakanımız; “Kıymetli şehidimiz, kardeşimiz, evladımız Şenay Aybüke Yalçın´ın aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi.

Daha sonra konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, 2017-2018 eğitim öğretim yılının ilk ders zilini burada çalmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek;  “Biz burada sizlerle birlikteyiz ama ben inanıyorum ki, Aybüke kardeşimizin ruhu bu gün burada bizlerle… Güler yüzüyle öğrenme ve öğretme aşkıyla hain teröristlerin saldırısı anında dahi herkesi sakinleştirecek kadar vakur ve soğukkanlı durduğunu arkadaşları anlatıyor. Biliyoruz ki Aybüke sadece sizin öğretmeniniz değildi, sizin aynı zamanda arkadaşınızdı, örnek aldığınız bir ablanızdı” dedi.

 “Bu Gün İlk Dersimiz 15 Temmuz”

Öğretmenlere seslenen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Dr. Fatma Betül Sayan Kaya; “En büyük eseriniz burada gözleri ışıl ışıl güneş gibi parlayan evlatlarımız, yavrularımızdır. Biz bu kahraman öğretmenlerimiz ve eğitim gönüllerimizle ayrı ayrı gurur duyuyoruz. Bu vatan, şehitlerimizin bizlere emaneti, bu emanete sahip çıkmaya, ülkemizin her köşesini ilim ve irfanla aydınlatmaya devam edeceğiz. Bu nedenle bu gün “İlk Dersimiz 15 Temmuz Milli İrade Zaferi” olacak. Bu kutlu zaferi, bu destansı mücadeleyi nesilden nesille anlatmaya devam edeceğiz. Eğitim bir milletin istiklal ve istikbal meselesidir. Bizim istikbalimizin teminatı ise sizlersiniz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti sizlerin omuzlarında yükselecek” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Bakanlarımız ve beraberindekiler, Şehit Şenay Aybüke Yalçın Çok Programlı Anadolu Lisesi’ni ziyaret ederek, Şehit öğretmen Şenay Aybüke Yalçın için açılan defteri imzaladıktan sonra okulun öğrenci ve öğretmenleriyle bir araya gelerek bir süre sohbet ettiler.

 Ziyaret ve incelemelerin ardından Bakanlarımız ilçeden ayrıldılar.

19-09-201719-09-201719-09-201719-09-201719-09-201719-09-201719-09-201719-09-201719-09-201719-09-201719-09-201719-09-201719-09-201719-09-201719-09-201719-09-201719-09-201719-09-201719-09-201719-09-201719-09-201719-09-201719-09-201719-09-201719-09-201719-09-201719-09-201719-09-201719-09-201719-09-2017

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.