BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Aslan’dan Velilere Karne Uyarısı “Çocuklarınızı Sadece Notla Değerlendirmeyin”

Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan ara tatil için anne ve babalara önemli tavsiyelerde bulundu. 
Aslan’dan Velilere Karne Uyarısı “Çocuklarınızı Sadece Notla Değerlendirmeyin”

İyi ya da kötü karne ile ilgili duyguların abartılmaması gerektiğine dikkat çeken Aslan, anne ve babaların her durumda çocuklarına destek olması gerektiğini ve yarıyıl tatilinin de birlikte vakit geçirmek için iyi bir fırsat olduğunun altını çizdi.

             Anne ve babaların çocuklarına duydukları sevgiyi, notla ölçmesinin yanlışlığına değinen Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, karnelerin aileler tarafından doğru bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini hatırlattı.

Karne tek başına başarı ya da başarısızlığın bir belgesi olmaz diyen, Milli Eğitim Müdürü Aslan “Unutmayalım çocuklarımız en değerli varlıklarımızdır. Değerli Anne ve babalar; sevgili çocuklarımızın Cuma günü alacakları birinci dönem karnesi ile ilgili, ilk değerlendirmeyi mutlaka çocuklarınızla birlikte yapın. Bunu yaparak çocuğunuzun kendini değerlendirmesi için, ona bir fırsat yaratmış olursunuz. Karnede gördüğünüz iyi notlar üzerinde durun ve memnuniyetinizi belirtin. Düşük notlara ilişkin ifadelerinizi özenle seçin, tehditkâr ve çocuğunuzda kaygıya yol açacak davranış ve ifadelerden kaçının.

            Çocuğunuzun daha az başarılı olduğu derslere nasıl yardımcı olabileceğinizi ona sorun ve ümit verin. Çocuğunuzun karnesi nasıl olursa olsun, onu sevdiğinizi gösterin, aldığı kırık notların dünyanın sonu olmadığını, derslerine daha fazla çalışarak başarılı olabileceğini anlatın. Bir çocuk için en değerli hazine anne ve babasının onu sevdiğini ve ona değer verdiğini bilmesidir” dedi.

 

Velilerin çevre baskısı altında kalmaması gerektiğinin altını çizen Aslan; “Karnenin olumsuz olması başta öğrenciyi, sonra da ailesini mutsuz eder. Ailenin çocuğu cezalandırıcı ya da toplum içinde küçük düşürücü davranışları, çocuğun özsaygısını ve özgüvenini yitirmesine neden olur. Anne ve babalar, her çocuğun farklı bir kişilik olduğunu unutmamalı ve çocuklarını başka çocuklarla asla kıyaslamamalıdır. Değerli anne ve babalar; ara tatilde çocuğunuzun dinlemesi ve ikinci yarıyıla daha iyi başlaması için, çocuğunuzla eğlenceli vakit geçirmeye özen gösteriniz. Çocuğunuzun kitap okumasına, başarısız derslerinde konu tekrarları yapmasına ve eksik kaldığı konuları tamamlamasına yardımcı olunuz” diye konuştu.

 

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.