BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

7 PROJE İLE TÜBİTAK TÜRKİYE FİNALİNE KATILIYORUZ

TÜBİTAK 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Van Bölge Yarışmasında İlimizden 7 proje birincilik alarak Türkiye finallerine katılmaya hak kazanmıştır.
7 PROJE İLE TÜBİTAK TÜRKİYE FİNALİNE KATILIYORUZ

İlimiz TÜBİTAK 2204-A yarışmalarında 12 ana alanın 7'sinde birincilik alarak başarısını göstermiştir diyen, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mahmut KURTARAN:"TÜBİTAK projelerinin ana amacı lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, öğrencilerin çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamaktır.

Bunun yanında ülkemizde bilim temelli bilgi ve teknoloji üretimi ile milli teknoloji hamlesine ve bunun için ihtiyaç duyulan nitelikli insan kaynaklarının gelişimi süreçlerine katkı sağlamak amacıyla; gençlerimizi düşünmeye, gözlem yapmaya, merak etmeye, merak ettiklerini araştırmaya teşvik ederek gelecekte karşılaşacakları problemlere çözümler üretebilen bireyler olarak yetişmelerine katkı sunmaktadır.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda Ülkemizin küresel rekabet gücünün artması amacıyla gençlerimizin takım halinde çalışmalarını, toplumsal ve kültürel değerlerimizi korumalarını, bilimsel etik kurallarını göz ardı etmemelerini, hayal gücü, yaratıcılık, mühendislik, problem çözme ve entelektüel becerilerini geliştirmeleri gibi imkânları sunmak adına şehrimizdeki tüm kurumlarımızı TÜBİTAK projeleri konusunda bilinçlendirme ve teşvik etme konusunda gerekli adımları atarak çalışmalarımızı gerçekleştirdik.

52 yıldır ülkemizin gençlerine bilimi, araştırmayı, incelemeyi, tasarım yapmayı sevdiren TÜBİTAK 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Yarışması'na her yıl olduğu gibi bu yıl da öğrencilerimiz büyük bir heyecan ve özveri ile katılmıştır.

Şehrimiz bu yıl yaptığı 283 proje başvurusu ile bölge düzeyinde ikinci, ülke düzeyinde on birinci sırada yer almıştır. Başvurulan 283 proje içerisinden yapılan ön değerlendirme sonucunda bölge finalinde şehrimizi 32 proje temsil etmiştir.

Bölge sergisi salgın zorlukları nedeniyle uzaktan yapılmasına rağmen öğrencilerimiz ve danışman öğretmenlerimiz heyecanla katılım göstermiştir. Yapılan bölge sergisi sonucunda toplam 9 projemiz bölge düzeyinde derece almıştır. Bu 9 proje içerisinden 7 projemiz birincilik almıştır.

Bu 7 projemiz bölgemizi temsilen Türkiye finallerine katılmaya hak kazanmıştır. Geriye kalan iki projemiz bir ikincilik bir üçüncülük almıştır. Salgın gibi bir zorlu süreçte vazgeçmeyerek emek veren tüm öğrenci ve danışman öğretmenlerimizi tebrik ederiz. Türkiye finalleri için kendilerine başarılar dileriz." dedi.

TÜBİTAK 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında ön değerlendirme için toplam on sekiz bölge koordinatörlüğüne ayrılmıştır. İlimizin de içinde bulunduğu,  Şırnak, Hakkâri, Van, Bitlis, Siirt, Ağrı, Muş şehirlerini kapsayan Van Bölge Finali'ne toplam sekiz şehir katılım göstermektedir.  Bu yarışmada on iki ana alan ve kırk üç tematik alandan başvuru yapılabilmektedir. Yarışmanın ilk aşaması mart ayında sonlanmıştır. Türkiye finallerinin mayıs ayında yapılması planlanmaktadır.

07-04-2021

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.