BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

3. Fen Olimpiyatları Fen Lisesinde Gerçekleşti

Batman Fen Lisesinin geleneksel hale getirdiği, “Fen Olimpiyatları’nın” bu yıl 3.sü yapıldı.   
3. Fen Olimpiyatları Fen Lisesinde Gerçekleşti

Olimpiyatlar, ortaokul 6.-7. ve 8 sınıf öğrencilerinin katılımı ile Fen Lisesinde gerçekleşti. İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Fen Olimpiyatlarına katılan öğrencilerle okulun konferans salonunda bir araya geldi. Kurtaran, yaptığı konuşmada öğrencilere başarı diledi, onların bu ülkenin umudu ve geleceği olduğunu söyledi.   

İl Milli Eğitim Müdürü Kurtaran; “Sizler geleceğin bilim insanlarısınız, İnşallah önümüzdeki 1, 2 yıl içinde bu okulun öğrencileri olacaksınız, okulumuzu da yakından tanıyın diye sizi bu okulda topladık. Fen bilimleri dünyada hiçbir zaman kıymetini yitirmeyen bilimlerden biridir. Çünkü dünyada fen bilimleri geliştikçe insanlar daha iyi şartlarda, daha mutlu ve daha sağlıklı bir yaşama kavuşmuşlar. Fen bilimleriyle uğraşan siz gençler geleceğimizin İbn-i Sina’ları, Biruni’leri gibi, Ali Kuşçu’ları gibi, El Cezir-i’leri ve Aziz Sincar’ları gibi bilim insanı olacaksınız. İcatlar çıkaracaksınız, icat çıkarmaktan korkmayın, biliyorsunuz icat buluştur, güzel icatlarınız, buluşlarınız olsun.  Bu hem ülkemize hem de medeniyetimize büyük katkılar sunar.

İslam âlemi maalesef son 200 yıldır bilim alanında bir duraklama ve gerileme yaşadı. Ama eski bilim adamlarımız bütün dünyaya ilimleriyle yön vermişlerdi. Bin yıla yakın bir süre bütün dünyada İbn-i Sina, tıp ilminin en büyük âlimi olarak okutuluyordu. Tabi İbn-i Sina gibi nice âlimlerimiz var ama son yıllarda sanki tembelleştik, inşallah o ilmi yükseliş tekrar sizlerle başlayacak. Hepiniz aynı zamanda kendinize bilim insanı gözüyle bakın, tabi bu sadece bakmakla olmaz, bunun için biraz daha gayret etmeniz, çaba harcamanız lazım, biraz uykunuzdan, gezmenizden feragat etmeniz lazım. Tabi sadece fen bilimleri konusunda değil, diğer bütün bilimlerde de kendimizi yetiştirmemiz lazım. Çünkü bilim insanı, her konuda ortalamanın üstünde bilgi sahibi olmalı, ama kendi alanında ihtisas sahibi olmalı. Bunun için bol bol okumamız lazım şiir, roman, hikâye okuyacağız ve merak ettiğimiz başka konularda kitaplar okuyacağız. Düşünce dünyamızı geliştirmek için kendi özgün düşüncemizi oluşturmak için bol okumamız lazım. Okullarınıza okumanız için kitap gönderdik, daha çok okumanız için göndermeye de devam edeceğiz.

Bizim bir de EBA’mız var, sizin gibi fen bilimine meraklı gençlerin, her gün en az bir saat EBA’ya girip çalışması lazım. Bakın başka bir ülkede böyle zengin bilgi içeriğine sahip bir sistem yok. Bu bizim şansımız ama bundan çok iyi yararlanmamız lazım, şansı tepmememiz lazım.

Birazdan gireceğiniz sınavda ve bundan sonra hayatınız boyunca gireceğiniz sınavlarda sizlere başarılar diliyorum. Siz bizim umudumuz, yarınlarımızsınız, 20 yıl sonraki Türkiye’nin, Dünya’nın bilim insanları ve yöneticilerisiniz. O gün Türkiye böyle olmayacak, dünya böyle olmayacak. Kim bilir, bu süreç içinde sizler, teknolojik anlamda neler icat edeceksiniz. Âmâ bunun için ufkunuzu geniş tutmanız lazım. Yarınki Türkiye bugün olduğu yerden çok daha ileri bir seviyede olacak. Sizlerin o güne hazır olmanız lazım. Hepinizi, ailelerinizi ve öğretmenlerinizi tebrik ediyorum.” diye konuştu. 

Yapılan konuşmanın ardından Kurtaran, olimpiyatların yapıldığı sınıfları ziyaret etti.

 01-04-201701-04-201701-04-201701-04-201701-04-201701-04-201701-04-201701-04-2017

04-04-2017

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.