BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ilimizde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlandı

Valilik bahçesindeki Atatürk Anıtı´na İl Milli Eğitim Müdürlüğünün çelenk sunmasıyla başlayan kutlama programı, Atatürk Parkı’nda düzenlenen çeşitli etkinliklerle devam etti.

            23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama programına; Vali Ahmet Deniz, eşi Olcay Deniz Hanımefendi, Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy, Cumhuriyet Başsavcısı Şenol Taşkale, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Ramazan Akbal, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, Vali Yardımcıları, kamu kurum yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler, veliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 Vali Ahmet Deniz ve Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy’un öğrencilerin bayramını kutlamasıyla başlayan kutlama programı, çocuklar tarafından Vali Deniz, Olcay Deniz Hanımefendi ve Belediye Başkan Vekili  Aksoy´a çiçek takdim edilmesiyle devam etti. Günün anlam ve önemini içeren konuşmayı İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran yaptı.

Kurtaran: “Bugün, milli iradenin ve milli egemenliğin temel dayanağı olan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 97. yıldönümünü milletçe; birlik, beraberlik, huzur ve güven içerisinde kutlamaktayız.

          Dünyanın en güçlü kara ve deniz kuvvetlerinden meydana gelen müttefik ordularına karşı, dokuz cephede savaşan ecdadımız, 1. Dünya Savaşı’nın sonunda yenik sayılmış, cennet vatanımızın dört bir yanı, müttefik ordularınca işgal edilmişti.

           Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlatılan, olmak ya da olmamak mücadelesi olan Kurtuluş Hareketi ile 23 Nisan 1920’de açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi; milletimizin varlığına bir güneş gibi doğarak, bağımsız Türk devletinin temel taşını oluşturmuştur.

           23 Nisan 1920 tarihi; vatanımızın ateşle çevrili olduğu bir ortamda, milletimizin varlığına, hemen her cihetten kefen biçilen zor bir dönemde, milletimizin iradesini temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve bununla beraber egemenliğin asıl sahibi olan millete iade edilmesinin tarihidir.

            23 Nisan 1920; hakkın asıl sahibine iade edilmesi ve hakkın tecellisinin ispatıdır. Bu yüzden bu tarih, bizler için ayrı bir önem arz etmektedir. Bu tarihle halkın iradesinin, her şeyin üzerinde olduğu, milletimizin geleceğini ancak yine kendisinin tayin edeceği vurgulanmıştır.

        Değerli Misafirler,

Gazi Meclisimiz kurulduğu günden bugünlere gelinceye kadar birçok badire atlatmıştır. Fakat 15 Temmuzda Fethullahçı Terör Örgütü tarafından gerçekleştirilen hain ve alçak darbe girişimi esnasında tarihte ilk defa bombalanmıştır. Böylesine alçak bir saldırı karşısında Türkiye Büyük Millet Meclisi kuruluş felsefine yakışır bir duruş sergilemiş, milletin iradesine gölge düşürmeden darbecilere meydan okumuştur.

Anadolu irfanıyla yoğrulmuş olan milletimiz meydanlara dökülmüş, tankların önüne göğsünü siper etmiş, adeta gözünü kırpmadan Çanakkale ruhuyla şahadete koşmuştur.

Bu vesile ile tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize sıhhat diliyorum.

        Sevgili Öğrenciler,

 Bugün dünya çocuklarıyla beraber, kutlamakta olduğumuz bu bayram, gönüllerimizdeki sevgi, kardeşlik ve dostluk duygularıyla, barış ve huzur dolu bir dünyanın temelini oluşturacaktır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1929 yılında bu önemli günü, bu bayramı, çocuklara armağan ederek; çocuklarımızın kendilerine olan inanç ve güvenlerini arttırmıştır. Bugünün çocuklara armağan edilmesi, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın, ülkemizin geleceği için ne derece önemli olduğunu bizlere hatırlatırken, çocuklarımızın da ne kadar değerli olduklarının apayrı bir ispatı olmuştur.

              23 Nisan gibi milli bayramlarımızın önemli bir anlamı daha vardır: Bu bayramlar, birlik ve beraberliğimizi yeniden keşfettiğimiz, pekiştirdiğimiz, millet olarak sevinçlerimizde ve üzüntülerimizde bir olduğumuzu hissettiğimiz günlerdir. Tüm zorlukların aşılmasıyla bizlere emanet edilen bu cennet vatanımızı nasıl daha iyi koruyarak ve geliştirerek, yarınlara taşıyabileceğimizi derinlemesine düşünmeliyiz.

 Bugün, her köşesinde ay yıldızlı bayrağımızın dalgalandığı, minarelerinde ruh ve mana dünyamızın sembolü ezanların çınladığı, milli egemenliğin hakim olduğu, özgür bir Türkiye’de, gönül birliği ve dayanışma içerisinde, başı dik,  kardeşçe yaşıyorsak, çocuklarımız neşe içerisinde cıvıldaşıp oynaşıyorsa, bunu kanlarını ve canlarını, bu ülke için, gözünü kırpmadan feda eden, ecdadımıza borçlu olduğumuzu unutmamalıyız.

            Başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, onları hayırla ve minnet duygularıyla yâd etmemiz, bize bir görev olmalı, bize emanet edilen bu cennet vatanı, canımız pahasına korumak ve üst seviyelere çıkarmak en büyük idealimiz olmalıdır.

Sevgili öğrenciler,

Kuşlar kanatları ile çırpındıkça yükselir, sizler ise okudukça yükseleceksiniz. Günler ve yıllar çok çabuk gelip geçecek. Devletin birçok makam ve mevkiine, sizler geleceksiniz.  Kendinizi şimdiden hazırlamalı ve yetiştirmelisiniz. Kitaplarla dost olmanız, okulda, evde, yaylada, tatilde her fırsatta okumanız ve okumayı bir yaşam biçimi haline getirmelisiniz.

        Sevgili öğrenciler, kıymetli anne ve babalar, bizleri yalnız bırakmayan Batman’ımızın güzel insanları ve protokolün değerli üyeleri;

           Eğitim camiası olarak sizleri gönülden ve en içten duygularla selamlıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, ülkemizdeki ve dünyadaki bütün çocuklara barış ve mutluluk getirmesini diliyorum.

           Gününüz kutlu, yarınlarınız mutlu olsun.” diye konuştu.

             İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından, öğrenciler tarafından şiirler okundu, halk oyunlarının yanı sıra çeşitli gösteriler sunuldu. Kutlama programı resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerin verilmesiyle sona erdi.

24-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-2017

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.